19 Nisan 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

Elektrikli otomobile ek vergi (şartlı) geldi!

Elektrikli otomobillere yüzde 10 ek verdgi geldi haberi sektörü hareketlendirmiş olsa da işin detayında farklı bir durum var.

Dün yapılan ve Resmi Gazete’de yayınlanan bir düzenleme ile elektrikli otomobillere ek vergi geldi. Bundan sonra elektrikli otomobillerden yüzde 10 oranında ek vergi alınacağı açıklandı. Ancak konunun detayını bilmeyen birçok basın kuruluşu yapılan düzenlemedeki küçük bir detayı bilmediği ya da bilse de bilinçli olarak vermediği için sanki ithal edilen tüm elektrikli otomobillere bu vergi uygulanacak gibi bir anlam çıktı. Ancak durum öyle değil.

Yapılan düzenlemede sıfır elektrikli otomobillerin GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ülkelerinden ithalatına yüzde 10 ek gümrük vergisi getirildi. GTS listesinde Avrupa Birliği ülkeleri yer almıyor. GTS listesinde Endonezya, Hindistan, Vietnam gibi ülkeler bulunuyor.

Bu düzenleme genel olarak Türkiye’de satılan araçların fiyatlarında büyük bir etki oluşturmayacak. Zira Türkiye’de resmi olarak satılan araçların büyük bir çoğunluğu GTS ülkelerinden gelmiyor. Ancak Tesla gibi ABD’den gelen araçlar bu düzenlemeden etkilenecek. Tesla henüz resmi olarak Türkiye pazarında satılmasa da (kendileri getirenler ve satanlar var) bu marka da bu vergi artışından etkilenecek.

Temmuz ayının başında yapılan bir düzenleme ile elektrikli araçlarda vergilendirme matraha göre alınır hale getirilmişti. Vergisiz fiyatı 700 bin TL’nin altında kalan yüzde 100 elektrikli araçlar için yüzde 10 ÖTV ödenmesi kararlaştırılmıştı. Matrah fiyatı 700 bin TL’yi aşanlar için yüzde 40 ÖTV ödenir hale gelmişti. Bu düzenleme ile bazı modellerin fiyatlarında 150 bin TL’ye varan indirim yaşanmıştı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir