28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

Elektrikli otomobil şarj tarifeleri değişti

Elektrikli otomobil şarj tarifelerinin hesaplama yöntemi değişti. Daha önce dakika hesabı ile yapılan fiyatlandırma artık kWh hesabı ile olacak.

Elektrikli otomobilleri dışarıda şarj etmek istediğinizde bu şekilde hizmet veren farklı firmaların istasyonlarını kullanmak gerekiyor. Bu işlem için de belli bir ücret hesabı yapılıyordu. Bugüne kadar bu hizmeti veren bütün şirketler dakika hesabını kullanıyordu. Yani kaç dakika şarj ettiyseniz ona göre ödeme yapıyordunuz. Bu sistem değişiyor.

Bu alandaki önde gelen firmalardan olan Eşarj, abonelerine gönderdiği bir bilgilendirme notu ile hesaplama yöntemini değiştirdiğini açıkladı. Buna göre bugünden itibaren şarj süresi yerine kW hesabı dikkate alınacak. Yani artık dakika değil aracın kullandığı enerjinin kWh gücü üzerinden hesap yapılacak.

Yeni sistemde 22 kVA’e kadar olan tüm AC şarj soketlerinde kWh başına 6 TL ücret alınacak. DC şarj tarifelerinde ise 60 kW’a kadar Tüm DC Soketlerde bu rakam 6.5 TL olurken. diğer tüm DC soketlerinde bu rakam kWh başına 7 TL olacak.

Eşarj abonelerine aşağıdaki bilgilendirme mesajını iletti:

Eşarj, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 23/06/2022 tarihli ve 11032-4 sayılı Kararı ile; 49 yıl süreyle ülke genelinde şarj ağı işletmeciği faliyeti göstermek üzere, lisans sahibi olmuştur.

İlgili mevzuat gereği, bundan itibaren tüm şarj işlemleri tüketilen kWh üzerinden ücretlendirilecektir. Fiyatlar istasyon soketine göre farklılık gösterebilmektedir. Buna göre belirlediğimiz kWh bazlı yeni tarifelerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Eşarj üyelerine, aşağıdaki tarifeler üzerinden %5 indirim uygulanacaktır.

Yeni tarifelerimiz, 2 Ağustos 2022 (bugün) saat 22:00’dan itibaren uygulanacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir