13 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

Elektrikli araçlarda ÖTV hesabı değişiyor. İndirim geliyor!

Togg

Elektrikli araçlarda ÖTV indirimi yapılması gündeme geldi. Alınan bilgilere göre konuyla ilgili düzenleme TBBM’de görüşülmeye başlandı.

TOGG yani yüzde 100 elektrikli yerli üretim otomobilin satışa çıkmasına bir yıldan az kala konuyla ilgili düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Bugüne kadar yüzde 100 elektrikli araçların en büyük sorunlarından biri yüksek vergilerden dolayı artan fiyatlardı.

Konuyla ilgili yapılacak bir düzenleme bu durumu değiştirebilir. 2023’te piyasaya sunulması planlanan Türkiye’nin yerli otomobili Togg’u teşvik etmek üzere elektrikli araçlarda ÖTV oranının yüzde 60’tan yüzde 10’a indirilmesini öngören teklif TBMM’de ilgili komisyonda gündeme geldi. İlgili düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri süren torba yasa teklifine önerge olarak eklendi.

Yapılacak yeni düzenlemeye göre vergisiz fiyatı 700 bin TL’nin altında kalan yüzde 100 elektrikli araçlar için yüzde 10 ÖTV ödenecek. Matrah fiyatı 700 bin TL’yi aşanlar için yüzde 40 ÖTV ödenecek.

Eğer bu düzenleme taslaktaki gibi yasalaşırsa yüzde 100 elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş olacak. Örneğin 865 bin TL’ye satılan Hyundai Kona’nın fiyatı 615 bin TL’ye inebilir.

Daha önce yüzde 100 elektrikli otomobillerde vergi aracın motor gücüne göre hesaplanıyordu. Bu yeni düzenleme ile elektrikli araçlarda vergilendirme matraha göre yapılacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir