12 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

Elektrikli otomobil şarjı da zamlandı

Elektrikli otomobilleri dışarıda şarj etmek için kullanılan istasyonların tarifelerine de zam geldi. İşte yeni rakamlar.

İğneden ipliğe her şeyin fiyatının arttığı bugünlerde elektrikli araçları ev ya da ofislerin dışında şarj etmek için kullanılan istasyonlardan alınan hizmete de zam geldi.

Türkiye’nin en yaygın ağlarından birine sahip olan e-Şarj yaptığı bir duyuru ile tarifelerine zam yaptığını açıkladı. Buna göre yeni tarifeler 11 Haziran tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Tarifelere baktığımızda en uygun fiyatın AC altyapısında ve 7.4 kVA’ya kadar dakikada 0.55 TL olduğu görülüyor. En pahalı tarife ise DC altyapısında ve 120kW’a kadar olan tarifede dakikası 8.80 dakika olduğunu görülüyor.

Bu yeni tarifelere göre pili AC ile 4 saatte şarj olan yüzde yüz elektrikli otomobilin bataryasının tam şarjı için 132 TL ödemek gerekecek. Eğer bu işlemi hızlı yani DC şarj üzerinden yapmak isterseniz 30 dakikalık şarj için en az 69 TL en fazla 264 TL ödemeniz gerekiyor. DC şarj desteği olan araçların büyük bir bölümü 30 dakika içinde yüzde 80 oranında şarj olabiliyor.

Rakamlar benzinli ya da dizel araçlara göre uygun. Ayrıca bu rakamların ev tarifesinden pahalı olduğunu da belirtelim. Ev tarifesinde yapacağınız bir şarj için yaklaşık olarak bu rakamların üçte ikisini ödemeniz gerekiyor. Yani elektrikli otomobiller (satın alma maliyetlerini saymazsak) tüketim maliyeti olarak oldukça uygunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir