21 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Cep Telefonu

Samsung rekor para cezası ödeyecek!

Samsung

Samsung, yanıltıcı reklamlar sebebi ile 9.8 milyon dolarlık para cezası ödeyecek! Zira Samsung’un birden fazla akıllı telefon modeli için yaptığı reklamların yanıltıcı olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre şirketin yedi farklı Galaxy modelinin suya dayanıklılığı, gerçeği yansıtmıyor. Avustralya’da görülen son davada, Samsung’un bazı telefonlarının suya dayanıklı olmadığı söyleniyor. Bu iddia doğrultusunda, Güney Koreli şirkete 9.8 milyon dolarlık para cezası ödeyecek.

Teknoloji devinin Galaxy S7, S7 Edge, A5, A7, S8, S8 Plus ve Note 8 modellerinin suya dayanıklılık reklamlarında yanıltıcı ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Avustralyalı yargıcın kararına göre, binlerce müşteri bu reklamlar yüzünden zarara uğradı.

Samsung, reklamlarında telefonların ıslakken bile şarj edilebileceğini iddia ediyordu. Fakat cihazların böyle bir yeteneğe sahip olmadığı ortaya çıktı. 2016 ila 2018 yılları arasında piyasa sunulan yedi Samsung Galaxy modeli, iddiaya göre suya dayanıklılık konusunda sınıfta kaldı.

Bu arada Samsung’un Avustralya’da Galaxy S7, S7 Edge, A5, A7, S8, S8 Plus ve Note 8 modellerinden toplamda 3,1 milyon adet sattığı belirtildi. Bu cihazlardan ne kadarının zarar gördüğü bilinmiyor olsa da, yüzlerce müşterinin zarara uğradığı iddia edildi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanı Gina Cass-Gottlieb açıklamasında, “Samsung’un suya dayanıklılık iddiaları, Galaxy telefonları için önemli bir satış noktasıydı. Tüketiciler, yeni bir telefon satın almadan önce yanıltıcı reklamlara maruz kalmış olabilir” ifadelerine yer verdi.

Samsung dava kapsamında 9,8 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Güney Koreli şirketi buna ek olarak 200 bin dolarlık soruşturma maliyetini de karşılamak zorunda. Teknoloji devi Samsung’un davayla ilgili olarak henüz bir açıklama yapmadığını ayrıca belirtelim.

Peki siz Samsung’un iddia edilen yanıltıcı reklam konusu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Samsung’un bahsi geçen yedi modelinden birine sahip misiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir