28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Cep Telefonu

USB Tip-C girişli iPhone geliyor

İddialar doğruysa Apple, USB Tip-C girişli iPhone üzerinde çalışıyor. Markanın bu tarz bir modelin testlerini yaptığı iddia edildi.

Bloomberg’in haberine göre Apple, USB Tip-C girişi olan bir iPhone modeli ile ilgili bazı testler yapıyor. Haberdeki iddiaya göre Apple bazı iPad ve MacBook modellerinde zaten kullandığı USB Tip-C bağlantısını yeni nesil iPhone modellerine de getirecek. Bilindiği gibi bugüne kadar iPhone modellerinde kendi özel geliştirdiği Lightning bağlantısını kullanan Apple, Avrupa Birliği’nin bu konudaki uyarılarını dikkate almayarak USB Tip-C bağlantısına geçmeyi reddediyordu.

Apple’ın böyle bir karar almasının sebebi ise Avrupa Birliği’nin kısa bir süre sonra bütün telefonlarda USB Ticp-C bağlantısını zorunlu tutmayı planlayan bir kararı yürürlüğe sokacağının düşünülmesi. Henüz böyle bir karar olmasa da bu en çok Apple’ı etkileyecek gibi görünüyor. Zira günümüz yeni nesil Android telefonlarının tamamı USB Tip-C bağlantısını kullanıyor. iPhone modelleri ise uzun yıllardır Lightning bağlantısı konusunda ısrarlı.

Bu tarz bir girişin iPhone modellerine gelip gelmeyeceği kesin olmamakla beraber bazı çevreler bunun bir dönüştürücü adaptör yardımı ile olabileceğini de iddia ediyor.

Şimdilik konu net olmasa da Apple’ın henüz resmi bir açıklama yapmadığını da belirtelim. Ama ne demişler: Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Görünen o ki iPhone modellerine USB Tip-C gelmesinin önü açıldı. Belki de iPhone 14 ile bu bağlantı gerçekten Apple telefonlara gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir