12 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Ekonomide yavaşlama teknoloji devlerini vurdu

Dünya çapında ekonomideki yavaşlama teknoloji devlerini etkilemeye başladı. Facebook ve Google’ın ardından Apple da önümüzdeki yıl yapacağı harcamaları kısmaya başlayacak. Benzer bir adım TikTok’tan da geldi. Dünyada dikey videoyu yaygınlaştıran platform olarak bilinen TikTok dünya çapında işten çıkarmalar yapacağını duyurdu.

Ekonomik durgunluğun etkileri tüm dünyada yaşanmaya devam ediyor. Sadece ülkemizde yaşanmayan bu durum dünyanın en zengin şirketleri olan teknoloji firmalarını da etkilemeye başladı. Facebook ve Google yatırımlarını yavaşlatacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Benzer bir durum Apple’dan da (resmi olarak olmasa da) geldi. Şirkete yakın kaynaklar önümüzdeki yıl yapacağı yatırımları azaltacağını iddia etti. Ayrıca işe alımlar yavaşlatılacak ve diğer yatırımlar konusunda hızlı davranılmayacak.

Tesla da benzer bir hamle yapmış ve şirketin CEO’su Elon Musk işe alımların küresel olarak durdurulmasını istemişti. Ayrıca Tesla personel sayısında da yüzde 10 oranında bir azaltmaya gideceğini duyurdu.

Benzer adımlar Türkiye’de de atıldı. dünya çapında birçok ülkede hizmet veren Getir geçtiğimiz günlerde personel sayısını azaltacağı iddiaları ile gündeme gelmişti.

Bazı çevreler ise 2023 yılının zorlu geçeceğinin göstergesi olan bu olayların sebebini şişirilmiş hayaller ve arka planı olmayan iş modelleri olduğunu da iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir