28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Mobil

Apple da Google gibi üçüncü taraf uygulamalarına izin verecek!

İddialar doğru çıkarsa Apple aynen Google’ın Android işletim sisteminde yaptığı gibi üçüncü taraf uygulamalarının iOS cihazlarına yüklenmesine izin verecek.

Bloomberg’in haberine göre Apple, iPhone ve iPad gibi cihazlarına farklı uygulama mağazalarından uygulama yüklenmesine izin vermeye hazırlanıyor. Bu hazırlığın temel sebebi ise Avrupa Birliği’nin 2024 yılında yürürlüğe koymaya hazırladığı Dijital Pazarlar Yasası. Bu yasa Apple gibi şirketlere şeffaf davranmasını ve rekabetin önünü açmasını zorunlu hale getiriyor.

Aslında iPhone ve iPad gibi cihazlara üçüncü parti uygulamaların yüklenmesi uzun zamandır yapılan bir uygulama. Jailbreak adı verilen bu yöntem güvenli olmadığı gibi zararlı yazılımların da telefonu yüklenmesini sağladığı için çok yaygın olarak kullanılmıyordu.

Bloomberg’in haberindeki iddialar doğru çıkarsa önümüzdeki aylarda Apple bu konuda çeşitli adımlar atacak. Habere göre Apple bu üçüncü parti uygulama mağazalarını denetleyecek ve bu uygulama yükleme karşılığında belli bir ücret talep edecek.

Bu tarz üçüncü parti uygulama mağazaları Apple için gelir kaynaklarının azalmasına yol açabilir. Zira şirket Apple Store üzerindeki uygulamalardan ciddi oranda gelir elde ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir