21 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Cep Telefonu

Apple Türkiye eski iPhone modellerine yüzde 25 zam yaptı!

Apple Türkiye eski iPhone modellerine zam yaptı. Beklenen bu zammın oranı modelden modele değişmekle beraber yüzde 20 ila yüzde 25 arasında oldu.

Apple merakla beklenen iPhone 14 modellerini ABD’de bulunan şirketin genel merkezinde gerçekleştirilen bir tanıtım ile duyurdu. iPhone 14 ailesinde mini sürüm kaldırılırken yerine Plus isimli bir model geldi.

Yeni modellerin tanıtılması ile beklenen oldu ve dünyadaki uygulamanın tersi olarak ülkemizdeki eski modellerinin fiyatlarına zam geldi. Yapılan zammın oranı modelden modele değişmekle beraber yüzde 20 ila yüzde 25 arasında gerçekleşti. Örneğin eski fiyatı 13.499 TL olan iPhone SE (64 GB) cep telefonunun fiyatı yeni zam ile beraber 16 bin 999 TL’ye yükseldi. iPhone 12 (64 GB) modelinin fiyatı ise 20 bin 999 TL’den 24.999 TL’ye çıktı.

Apple Türkiye tarafından yapılan bu zammın temel sebebi ise Türkiye’de döviz kurlarının değişken oluşu. Apple Türkiye’de sattığı ürünlerinin fiyatını dolar cinsinden belirliyor. Fiyat hesaplaması yaparken de önümüzdeki aylarda artacak kuru hesaba katıyor. Son düzenlemeyi Haziran ayında yapan marka o dönem yüzde 15 ila yüzde 20 oranlarında değişen bir zam yapmıştı. Bu zammın olduğu tarihte dolar kuru ise 16 küsur idi. Bugün itibariyle dolar kurunun 18 küsur olduğu düşünüldüğünde zammın sebebi daha iyi anlaşılıyor.

uruninceleme.net olarak sizler için hazırladığımız tabloda iPhone modellerinin iPhone 14 duyurulmadan önceki fiyatlarını görebilirsiniz. Yeni fiyatları bulunmayan ürünler artık Apple tarafından satıştan kaldırıldığı anlamına geliyor. Ancak bu ürünleri internette ya da farklı satıcılarda birkaç ay daha bulabilirsiniz.

Öte yandan Apple Türkiye tarafından satışa sunulan yeni iPhone 14 modellerinin fiyatları ise 31 bin TL’den başlayıp 57 bin TL’ye kadar çıkıyor. Önceki modeller de pahalı iken bu yeni telefonların fiyatları artık iyice ulaşılmaz bir noktaya konumlandı.

YouTube kanalımızda yayınlanan aşağıdaki kısa videoda bu zammın geleceğini siz takipçilerimize duyurmuştuk:

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir