30 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
İnceleme

Nissan Sakura: Hem küçük hem yüzde 100 elektrikli

Yüzde 100 elektrikli araç dönüşümü tüm hızıyla devam ediyor. Bu alanda önemli yatırımları bulunan markalardan biri olan Nissan da yeni mini elektrikli otomobili olan Sakura’yı duyurdu.

Japonya’da Kei Car olarak tanımlanan minik araç sınıfına giren Nissan Sakura, yüzde 100 elektrikli bir otomobil. İsmini Japonya’nın ünlü Sakura ağacı ve çiçeğinden alan bu minik otomobil ilginç ve farklı bir tasarımla geliyor.

Uzunluğu 3 metre 39 cm, genişliği 1 metre 47 cm ve yüksekliği de 1 mitre 65 cm olan otomobilin ağırlığı ise 1080 kg.

Ağırlığın kendi sınıfına göre biraz yüksek olmasının sebebi arajın üzerinde bulunan bataryalar. 20 kws kapasitesinde bir bataryaya sahip olan Nissan Sakura, 47 kw gücünde bir motorla donatılmış. Bu motor 63 beygir güç ve 195 Nm tork sunuyor. Eco, Standart ve Sport olmak üzere 3 farklı sürüş modu bulunan otomobilin menzili ise WLTP standartlarına göre 180 km.

Standart 220 Volt prizden 8 saatte şarj olabilen aracı hızlı şarj ile 40 dakika şarj oluyor.

Fiyatı 2.330.100 ile 2.940.300 Yen arasında değişin atacın yaz aylarında Japonya’da satışa sunulması bekleniyor. Rakamları Türk lirasına çevirdiğimizde 290 bin ile 365 bin TL arasında rakama karşılık geldiğini belirteyim.

Gelelim kişisel yorumuma: Bu araç muhtemelen Türkiye pazarında satışa sunulmayacak. Zira Japonya için özel olarak üretilmiş bir model. Fakat bu tarz minik yüzde 100 elektrikli araçların ülkemizde de farklı markalar tarafından üretildiği bilgileri geliyor. Önümüzdeki birkaç yılda bu tarz minik ve şehir içi için üretilen nisbi olarak uygun fiyatlı yüzde 100 elektrikli araçları Türkiye’de de görebileceğimizi düşünüyorum.

Zira böyle yüzde 100 elektrikli araçları üretmek klasik yakıt kullanan sürümlere göre çok daha kolay ve pratik. Biraz tecrübe, biraz bilgi ve iyi bir ekip ile minik yüzde 100 elektrikli bir otomobil üretmek çok zor değil.

Bu tarz yüzde 100 elektrikli otomobilleri seviyorsanız daha önce kanalımda yayınlanan Renault Zoe incelemesi ilginizi çekecektir. Ayrıca kısa süre önce ülkemizde de satışa sunulan Çin merkezli Leap Motor’un T03 modelinin tanıtım videosunu da izleyebilirsiniz.

YouTube kanalımızda yayınlanan Nissan Sakura ilk bakış videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için buradaki linke tıklamanız yeterli

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir