28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

Nissan Sakura: Şirin ve minik elektrikli otomobil

Nissan Sakura

Nissan Sakura özellikle şehir içinde kullanmak üzere tasarlanmış minik ve şirin bir otomobil olarak tanıtıldı. İşte otomobilin özellikleri ve fiyatı.

Küçük ve yüzde 100 elektrikli otomobillerin sayısı giderek artıyor. Ülkemizde de satılan Citroen Ami One modelinden sonra Nissan da benzer bir otomobil ürettiğini duyurdu. Nissan Sakura isimli bu otomobil dört yolcu kapasietsine sahip. Maksimum hızı 130 km olan otomobil yüzde 100 elektrikle çalışan bir model. 3.4 metre uzunluğundaki otomobilin genişliği 1.5 metre iken yüksekliği ise 1.6 metre.

Şirin ve küçük bir otomobil olan aracın üzerinde pek de küçük olmayan 20 Kwh kapasiteye sahip bir batarya bulunuyor. Bu batarya 47 Kw gücünde bir motoru hareket ettiriyor. Bu motor 63 beygir güç ve 195 Nm tork üretebiliyor. Ağırlığı 1070 kg olan otomobilin menzili ise 180 km olarak açıklandı.

2023 yılında piyasaya sürülmesi beklenen otomobil ilk olarak Japonya’da satışa sunulacak. Otomobilin satış fiyatı ise 1.7 milyon Japon Yeni (Yaklaşık 14 bin dolar) olarak açıklandı.

Bu aracın dünyanın diğer ülkelerinde satışa sunulup sunulmayacağı şimdilik belli değil. Otomobilin Türkiye pazarında satılıp satılmayacağı da bilinmiyor.

Son aylarda bu tarz küçük ve şehir içi yüzde 100 elektrikli otomobillerin sayısında ciddi bir artış var. Ülkemizde farklı markaların bu tarz otomobilleri de satılıyor. Görünen o ki önümüzdeki aylarda bu tarz şehir içi yüzde 100 elektrikli otomobilleri daha fazla göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir