24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

İkinci el araç satan platformlara soruşturma başlatıldı

Sahibinden.com’dan sonra ikinci el araç satışı yapan Arabam.com, Vava Cars, Araba Sepeti ve Letgo hakkında soruşturma başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde sahibinden.com hakkında hakim pozisyonunu kötüye kullanmak suçlaması ile Rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatılmıştı. Benzer bir soruşturma benzer satış yapan diğer platformlar hakkında da başlatıldı.

Bu platformlar sırasıyla Arabam.com, Vava Cars, Araba Sepeti ve Letgo oldu. Rekabet Kurumu bu platformlar hakkında an araştırmasını tamamladı ve soruşturma açılmasına karar verdi.

Kurumdan aşağıdaki açıklama yapıldı:

Arabam Com İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş., Vava Cars Turkey Otomotiv A.Ş., Araba Sepeti Otomotiv Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Letgo Mobil İnternet Servisleri ve Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açıldı. (8.8.2022)
Çevrim içi platformlar üzerinden ikinci el binek araç alım, satımında faaliyet gösteren Arabam Com İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş., Vava Cars Turkey Otomotiv A.Ş., Araba Sepeti Otomotiv Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Letgo Mobil İnternet Servisleri ve Ticaret A.Ş.’nin çeşitli uygulamalar ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.07.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Arabam Com İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş., Vava Cars Turkey Otomotiv A.Ş., Araba Sepeti Otomotiv Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Letgo Mobil İnternet Servisleri ve Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-33/528-M sayı ile karar verdi.

Bu soruşturma sonrasında çıkacak karara göre platformlara ceza da verilmesi gündemde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir