13 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Bilgisayar

M2 işlemcili MacBook Air tanıtıldı

Apple, yeni nesil M2 işlemcili dizüstü bilgisayarı MacBook Air modelini tanıttı.

Apple, ABD’de düzenlenen WWDC etkinliğinde yeni nesil MacBook Air bilgisayarını tanıttı. Markanın M1 işlemcisinin geliştirilmiş sürümü olarak sunulan M2 işlemciyi kullanan bu yeni bilgisayar dörk farklı renk seçeneği, 13.6 inç Liquid Retina ekran, 1080p HD kamera, MagSafe şarja ve daha birçok özelliğe sahip.

M2 çip; 24 GB hızlı birleşik bellek, ProRes hızlandırma ve 20 saate kadar pil ömrü gibi özellikler sunuyor.

Yeni nesil M2 işlemci

M2 çipte, performans ve verimlilik çekirdeklerinde yapılan geliştirmelere sahip yeni nesil 8 çekirdekli CPU’nun yanı sıra, 10 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilmesi sayesinde M1’e göre iki adet daha fazla çekirdek sunan yeni nesil Apple GPU yer alıyor. 100 GBps’ye kadar birleşik bellek bant genişliği ve 24 GB’a kadar hızlı birleşik bellek desteği sunan M2 işlemci, aynı zamanda donanım hızlandırmalı kodlama ve kod çözme için yeni nesil bir media engine ve güçlü bir ProRes video motoru sunuyor. Böylece M2 çipe sahip sistemler önceki nesle göre daha çok sayıda 4K ve 8K video akışını oynatabiliyor.

MacBook Air’e yeniden eklenen MagSafe, kullanıcılara bağlanması kolay özel bir şarj bağlantı noktası sunarken şarj kablosunun yanlışlıkla çekilmesi durumunda hızla bırakılmasını sağlayarak MacBook Air’i prize takılıyken koruyor. MacBook Air ayrıca çeşitli aksesuarları bağlamak için iki Thunderbolt bağlantı noktasına ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen 3,5 mm ses jakına da sahip. Bunun yanı sıra Magic Keyboard’da tam boy işlev tuşlarından oluşan Touch ID özellikli tuş sırası ve sektör lideri geniş bir Force Touch trackpad bulunuyor.

Dört farklı renk seçeneği

MacBook Air şimdi gümüş, uzay grisi, gece yarısı ve yıldız ışığı olmak üzere dört farklı renk seçeneğiyle sunuluyor.

Yeni nesil ekran

Yeni MacBook Air’de menü çubuğuna yer açmak için kameranın yan ve üst taraflarına doğru genişletilmiş muhteşem bir 13.6 inç Liquid Retina ekran yer alıyor. 500 nit parlaklığa sahip bu ekran aynı zamanda önceki nesle göre yüzde 25 daha parlak. Ayrıca M2 işlemcisi markanın MacBook Pro modellerinde de kullanıma sunuluyor.

M2 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro Türkiye fiyatları

M2 çipe sahip MacBook Air 25.999 TL’den ve eğitime özel 23.999’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. M2 çipe sahip 13 inç MacBook Pro 27.999 TL’den ve eğitime özel 25.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir