21 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Cep Telefonu

Apple iOS 16 ile neler vadediyor

Apple iOS 16

Apple iOS 16 işletim sürümü, bilindiği üzere dün tanıtıldı. Tanıtım, Apple’ın her yıl düzenlenen Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğinde gerçekleşti. Peki iOS 16 özellikleri neler? Çıkış tarihi ne zaman? Gelin bu soruların yanıtına yazımızın devamından hep birlkte göz atalım. Apple iOS 16 işletim sisteminin özelliklerini başlıklar eşliğinde inceleyelim.

iOS 16 göze çarpan özellikleri

Kilit Ekranı: Kilit Ekranı’nızı kişiselleştirmenin yepyeni yollarıyla iPhone’unuzu size özel hale getirebileceksiniz. Favori fotoğraflarınızı kullanarak, font stillerini özelleştirebileceksiniz. Ayrıca araç takımları ekleyerek istediğiniz bilgiye artık bir bakışta ulaşabileceksiniz.

Araç takımları: Kilit Ekranı’ndaki araç takımları sayesinde hava durumu, takvim etkinlikleri, tarih, saat dilimleri, alarmlar, pil seviyesi ve Aktivite halkalarınızın ilerleme durumuyla ilgili verilere ulaşabileceksiniz. Ayrıca favori uygulamalarınızdaki başka birçok bilgiye de hızlı bir şekilde göz atabileceksiniz.

Birden fazla Kilit Ekranı özelliği: Şimdi hepsi benzersiz arka plan ve stillere sahip birçok farklı Kilit Ekranı oluşturabilmeniz mümkün. Bu ekranlar arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. İlham almak için, tematik koleksiyonlar ve önerilen fotoğrafların yer aldığı duvar kağıtları galerisine göz atabileceksiniz.

Bildirimler: Kilit Ekranı’ndaki bildirimleri yığın görünümü, genişletilmiş liste görünümü veya gizli görünümde görüntüleyebileceksiniz. Üstelik bildirimler ekranın en altında gösterildiği için size engel olmayacak.

Canlı Etkinlikler: Canlı Etkinlikler, devam eden bir etkinliği doğrudan Kilit Ekranı’nızdan takip etmenizi kolaylaştıracak. Böylece aygıtınızın kilidini açmadan, yemek siparişinizin durumu hakkında bilgi alabileceksiniz. Bunun yanı sıra Şu An Çalınan ile ilgili denetimleri kullanabileceksiniz.

Odak: Odak özelliğinin gelişmiş yeni ayarları sayesinde uygulamalara ve kişilere izin vererek veya bunları sessize alarak, sadece istediklerinizden bildirim almayı seçebiliyorsunuz. iPhone’unuzun o anda istediğiniz görünüme ve tarza uyması için Kilit Ekranı’nızı Odak’a bağlayabiliyorsunuz. Tek bir kaydırma hareketiyle Kişisel Odak’tan İş Odağı’na geçebiliyor, yaklaşan toplantılarınızı ve yapılacaklar listelerinizi içeren araç takımlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca Odak filtreleri sayesinde günlük uygulamalarınızdaki dikkat dağıtan içeriklerden kurtulabilirsiniz.

Mesajlar: Artık Mesajlar uygulamasında yer alan mesajları düzenleyebileceksiniz. SharePlay isimli yeni özellik sayesinde arkadaşlarınızla beraber uzaktan dizi izleyebileceksiniz. Ayrıca müzik dinleyebilecek ve daha birçok şey yapabileceksiniz.

My Sports: Spor severlere özel Apple News’e yeni sekme My Sports geliyor. Bu bölümde seçtiğiniz sporların, liglerin veya takımların haberlerini, fikstürlerini ve detaylarını takip edebileceksiniz.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, Fotoğraflar, Mailler, Cüzdan, Güvenlik, Matter gibi özelliklerde de yenilikler mevcut. Bilmeyenler için belirtelim; Matter, akıllı ev aksesuarları ile bağlantı kurmanızı sağlıyor.

11 ülkenin detaylı şehir planı artık Harita uygulamasında yer alıyor

Harita: Apple’ın Harita uygulaması yeniden tasarlandığını da ayrıca belirtelim. Yeniden tasarlanan Harita uygulaması ile birlikte 11 ülkenin detaylı şehir planı uygulamaya eklenecek. (Türkiye ne yazık ki bu ülkelerden biri değil)

iOS 16 çıkış tarihi ne zaman?

iOS 16 çıkış tarihi için net bir bilgi basınla paylaşılmadı. Ancak yeni güncellemenin kısa süre içerisinde telefonlara gelmesi muhtemel. Özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir