13 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Sosyal Medya

Meta Rekabet Kurumu’ndan 346 milyon TL ceza aldı

Mark Zuckerberg

Meta yani Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının çatı şirketi Rekabet Kurumu tarafından suçlu bulundu.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Meta, rekabet kurallarına uymadığı ve kişisel verileri doğru saklayamadığı için cezalandırıldı.

Kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Açıklamayla beraber Meta’ya 346.717.193,40 TL ceza verildi. Konuyla ilgili detaylar Rekabet Kurumu’nun internet sitesindeki açıklamada yer alıyor.

Öte yandan Meta acil bir mesaj gönderdi ve basın kuruluşlarına aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Meta’dan Açıklama

“Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz. Konu hakkında tüm seçeneklerimizi değerlendireceğiz.” – Meta Sözcüsü

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir