30 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Kripto Para

Bitcoin ve kripto paralarda düşüş sürüyor

Bitcoin

Bitcoin ve kripto para birimlerindeki düşüş tüm hızıyla devam ediyor. Dibi gördüğünü düşünülen rakamlara her geçen gün yenisi ekleniyor.

Dünya çapında merkez bankalarının açıklamalarının ardından genelde düşme eğimine giren Bitcoin ve kripto para birimleri son gelen haberlerle iyice dibi gördü.

ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde çıkması ile Bitcoin ve alt para birimleri fena çakıldı. Haberin hazırlandığı saat itibariyle 27 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin, Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Ekonomistlerin yorumlarına göre Bitcoin’in 30 bin doların altını görmesi çöküş anlamına geliyor. Yine de bu çöküşün yaşanıp yaşanmadığı henüz net değil. Öte yandan yine ekonomist ve uzmanların yorumuna göre önemli kripto bara birimlerinden biri olan Ethereum da dibi görmüş durumda. 2100 dolar civarında değeri bulunan bu para biriminin 1800 dolar civarına gelmesi Bitcoin’in çöküşünü hızlandıracak.

Madencilik de tehlikede

Bundan sonra kripto para birimleri hangi değeri görecek ya da test edecek belli değil. Ancak kripto para camiası için karanlık günlerin geldiğini söyleyebiliriz. Öte yandan kripto para birimlerinin bu kadar değer kaybetmesi beraberinde madencilik yapanların da gelirlerinin düşmesi anlamına geldiği için o tarafta da sıkıntılar baş gösterdi. Madencilik yapan birçok kişinin maliyetleri bile karşılayamaz noktaya geldiği bu değerlerle ne kadar bu işi sürdüreceği de tartışılıyor. Ancak rakamların bu seviyede uzun süre kalması durumunda birçok kişinin bu işlerden uzaklaşacağını görmek için ekonomi uzmanı olmaya da gerek yok.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir