30 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Kripto Para

Bitcoin değeri bu yüzden artmaya devam ediyor

Bitcoin değeri

Bitcoin değeri artmaya devam ediyor. Peki düşüş piyasası koşullarının ortasında, finansal kurumlar arasında dahi tartışılan bu yükselişin sebebi ne? Deutsche Bank, kripto para piyasasında amiral gemisi dijital varlık olan Bitcoin’in ( BTC ) değerinin, neden artmaya devam ettiğini aktardı.

Geçtiğimiz günlerde CNBC ile konuşan Deutsche Bank Research’ün kıdemli analisti ve ‘Democratizing Finance’ kitabının yazarı Marion Laboure, arzı aşan talep bağlamında kripto para birimleri ve fiyatlandırma davranışı hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Terra ( LUNA ) ekosisteminin yakın zaman önce çökmesinin ardından, kripto alanında düzenleme gerçekleşti. Labore, düzenlemenin yetersiz olduğunu ve daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Bu konuda Bitcoin ile diğer kripto para birimleri, özellikle de piyasada yeni yer alan kripto varlıklar arasında bir eşitsizlik olduğunu şu sözlerle vurguladı;

“Finansal okuryazarlığın oldukça düşük. Kesinlikle düzenlemeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Gelişmiş ekonomilerde bile daha fazla veriye ihtiyacımız var ve açıkçası kripto para birimleriyle ilgili veri eksikliği var.”

Laboure ekledi:

“Bence son zamanlarda olanlar, muhtemelen tüm kripto para birimlerinin aynı olmadığına dair iyi bir hatırlatma gibi. Bazıları çok yeni, aynı zamanda çok riskli ve çok farklılar, bu yüzden piyasa değeri açısından en eski ve en büyük olan Bitcoin değerini daha yeni kripto para birimi ile karşılaştırmamalıyız.”

Bitcoin daha düşük göreliliğe sahip olabilir

Laboure ayrıca, piyasanın son birkaç ay ve yılda önemli miktarda oynaklık yaşadığına dikkat çekti. Bu oynaklığın yakın zamanda ortadan kalkmayacağını vurguladı. Daha iyimser bir notta ise, kripto para piyasası düzenlenirse, daha geniş bir kabul olasılığının olduğunu ve likiditenin artması gerektiğini söyledi.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir