24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Google İzmir’de olan deprem için saniyeler öncesinde uyardı

Google, dün İzmir’de gerçekleşen deprem ile ilgili olarak saniyeler öncesinde uyarı gönderdi.

Google, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de kullanıma sunduğu deprem uyarı sistemini bir kez daha kullandı. Google’ın desteklediği Android işletim sisteminde kullanılan bir özellik olan Android Deprem Uyarıları Sistemi çalışmaya başladı.

14 Mayıs 2022 tarihinde Ege Denizi’nde 01:08’de gerçekleşen 4.8 büyüklüğündeki deprem İzmir’de de hissedilmişti. Bu depremle ilgili olarak saniyeler öncesinde kullanıcılara bildirim gönderen Google, sistemin çalıştığını doğrulamış oldu.

Deprem sonrasında can kaybı yaşanmazken bütün İzmir ve çevresinde bu deprem hissedilmişti. Google’ın geliştirdiği sistem kullanıcıların telefonlarından gelen verileri ve AFAD gibi kurumların yayınladığı bilgileri içeriyor. Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor.

Bu sistemi kullanabilmek için telefonunuzun en az Android 6.0 işletim sistemine sahip olması ve gerekli ayarların yapılması gerekiyor. Bu ayarları aşağıdaki yönergeleri uygulayarak aktif hale getirebiliyorsunuz.

Telefonunuzdan Ayarlar > Konum servisleri > Deprem uyarıları menüsüne girerek bu ayarı aktif hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir