21 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Mobil

YouTube Vanced kapanıyor!

YouTube Vanced

YouTube Vanced uygulaması tarihe karışıyor. Özellikle YouTube Premiem‘a para vermek istemeyenlerin tercihi olan uygulama reklamsız bir Youtube deneyimi sunuyordu.

Bir kesim tarafından kullanıcı verilerini almakla suçlanan ancak büyük bir kesim tarafından YouTube Premium’a para vermemek için kullanılan Youtube Vanced uygulaması kapanıyor. Sadece reklam için değil aynı zamanda gerçek koyu renk teması ve benzeri özellikler de sunan uygulama Google’dan gelen uyarı sonucunda kepenk indiriyor.

Google uygulamanın kendi gelirlerini engellediğini düşünmüş olacak ki yaptığı yasal başvuru ile uygulamanın YouTube ismini kullanmasını ve hizmet vermesine yasak getirdi.

Geliştirici şirketten yapılan açıklama ile bugünden itibaren uygulamanın destek vermeyi ve güncellemeyi bıraktığı duyuruldu. Ayrıca ismindeki YouTube ifadesi de çıkarılıyor. Bundan sonra kullanılamayacak olan uygulama halen yüklü olan telefon ve tabletlerde kullanılmaya devam edecek.

Ancak halen yüklü cihazlarda kullanımın ne zamana kadar süreceği henüz net değil. Beklentiler birkaç ay sonra mevcut uygulamaların da kullanılamayacağı yönünde. Cihazlarında bu uygulama yüklü olanların bir şey yapması gerekmiyor. Sadece uygulamaya güncelleme gelmeyeceğini belirtelim. Bu da ilerleyen dönemde sorun olabilecek bir durum.

Yani bir dönem kapanıyor ve ücretsiz olarak YouTube Premium hizmeti sunan YouTube Vanced kapılarını kapatıyor. Yeni dönemde Google daha fazla para kazanır mı bilemiyoruz ama büyük bir kesimin nefretini kazanacağı kesin görünüyor. Alternatifi olmayan uygulamanın yerine başka bir çözüm gelir mi şimdilik belirsiz. Ancak uygulamanın başına gelenlerden sonra farklı bir şirketin bu tarz bir atılım yapmayacağını düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir