28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Sosyal Medya

Elon Musk Twitter ile anlaşmaya çok yakın

Twitter Elon Musk

Twitter, Elon Musk’ın istediği hesap bilgilerini vermeyi kabul etti. Nihayet sosyal medya devi, sahte hesap iddialarına karşı kanıtlar sunmayı onayladı. Böylelikle Twitter ve Elon Musk arasındaki anlaşmada pürüz kalmayacak.

Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin kurucusu olan Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın almak için kolları sıvadı. Ancak Musk, geçtiğimiz günlerde sahte hesaplar nedeni ile Twitter’ı satın alma anlaşmasını askıya aldı.

Twitter’ın CEO’su Parag Agrawal, platformdaki spam, bot ve sahte hesapların sadece %5 olduğunu açıklamıştı. Musk ise bu rakamın çok daha fazla olduğunu ve Twitter’ın satın alım değeri hakkında kendisini kandırdığını iddia etmişti. Nihayet Elon Musk’un Tweitter’dan beklediği olumlu cevap geldi. Twitter’ın CEO’su ise Musk’a şirketin bütün kullanıcı bilgilerini vereceğini açıkladı.

Elon Musk Twitter için 44 milyar dolar ödeyeceğini belirtmişti. Ancak spam ve bot hesaplardan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Musk, Twitter’dan bu konuyla ilgili daha detaylı bir rapor sunulmasını istemişti. Aksi taktirde Twitter’ı satın almaktan vazgeçmekle tehdit eden Musk’a, sosyal medya devinden olumlu dönüş oldu. Washington Post’ta yer alan iddiaya göre Musk, “Firehose” isimli programlama arayüzüne erişecek. Musk’ın bu erişimle günlük 500 milyondan fazla tweet’i içeren veri akışını izlemesi mümkün. Firehose, Twitter’ın faaliyete olduğu ilk günden bu zamana kadarki tüm verileri sunuyor. Örneğin; her tweetin, her hesabın hangi cihazdan giriş yaptığı ve diğer bazı bilgileri içeriyor.

Eğer bu sahte hesapların sayısı %5 oranında çıkarsa, Musk Twitter’ı satın almak zorunda kalacak. Eğer sonuç şirketin CEO’sunun iddia ettiği orandan fazla çıkarsa Musk, satın alımdan vazgeçme yetkisine sahip.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir