30 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Kripto Para

Elon Musk 258 milyar dolarlık dava ile karşı karşıya

Elon Musk

Elon Musk, bir Dogecoin yatırımcısı tarafından 258 milyar dolar karşılığında açılan davaya konu oldu. Musk’ın suçlanmasının sebebi; Dogecoin kripto para birimini desteklemek için bir piramit şeması yürütmek.

Keith Johnson ismindeki davacı, şikayetini Manhattan’daki federal bir mahkemeye sundu. Suçlamaya göre Elon Musk, Dogecoin’i lanse etmek ve fiyatını yükseltmek için saadet zinciri oluşturdu. (Elektrikli otomobil şirketi Tesla Inc (TSLA.O) ve uzay turizmi şirketi SpaceX’i yatırım için)

Şikayette, “Davalılar 2019’dan beri Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığının farkındaydı. Musk, Dogecoin’i ticaretinden kâr elde etmesi için terfi ettirdi. Musk, Dogecoin Piramit Planını kâr, ifşa ve eğlence için kullandı. Ayrıca manipüle etmek için Dünyanın En Zengin adamı kaidesini kullandı.” denildi. Bu arada Pramit Planı derken, bir nevi saadet zincirinden bahsediliyor. Şikayette, ayrıca Warren Buffett, Bill Gates ve diğerlerinin kripto para biriminin değerini sorgulayan yorumlarını da içeriyor.

Bu arada, Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk ya da avukatı, dava ile ilgili henüz bir yanıt vermedi.

Johnson, Mayıs 2021’den bu yana Dogecoin’in piyasa değerindeki düşüşü temsil eden 86 milyar dolarlık zarar gösteriyor. Bu paranın üçe katlanmasını istiyor. Bu da 258 milyar dolar karşılığa tekabül ediyor. Johnson, davasında ayrıca Musk ve şirketlerinin Dogecoin’i tanıtmasını engellemek istiyor. Ek olarak bir hakimin Dogecoin ticaretinin federal ve New York yasalarına göre kumar olduğunu beyan etmesini istiyor.

Tesla, Şubat 2021’de 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve kısa bir süreliğine bunu araçlar için ödeme olarak kabul ettiğini söyledi.

Dogecoin, Mayıs 2021’deki yaklaşık 74 sentlik zirvesinden sonra, Perşembe günü yaklaşık 5,8 sentten işlem gördü.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir