28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Mobil

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 tanıtıldı

Amiral gemisi yonga setinin yenilenmiş bir versiyonunu olan Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 tanıtıldı. Artık %30 daha verimli, %10 daha hızlı.

Yeni yonga seti (SM8475), mütevazı hız iyileştirmeleri ve kayda değer güç tasarrufu vaat ediyor. Fakat orijinal 8 Gen 1 de asla yavaş değildi, ana sorunları ısı ve güç kullanımı ile ilgiliydi.

Qualcomm, Snapdragon 8+ Gen 1 reklamını yaparken bazı özellikleri vurguluyor. CPU için %10 daha yüksek performans ve güç verimliliğinde %30 daha fazla iyileşme yapılması gibi. En yüksek Cortex-X2 çekirdeği artık 3.2GHz’e ulaşabilir. Özetle Snapdragon 870’in 2021 başlarındaki saat hızıyla eşleşebilir. (Orijinal 8 Gen 1’deki X2, maksimum 3.0Ghz’e ulaşabiliyordu).

Diğer iki CPU kümesi de güçlendiğini söyleyebiliriz. Yeni frekanslar ise sırası ile şu şekilde: 3.2GHz’de Prime çekirdek, 2.75Ghz’de Altın çekirdek, 2.0GHz’de Gümüş çekirdek olarak karşımıza çıkıyor.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1

Benzer şekilde, GPU %10 daha yüksek frekansta çalışırken güç kullanımını %30 oranında azaltır. Bununla birlikte, AI motoru Watt başına %20 daha iyi performansa sahip. Kablosuz modemlerin de daha verimli hale geldiğini söyleyebiliriz.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1

SoC düzeyindeki genel güç verimliliği %15 arttı. Yeni yonga setini kullanan bir telefon, eski yongayı kullanan bir telefona göre 1 saat 30 dakika daha uzun süre video akışı gerçekleştirebilir. Hafif bir yük olan sesli aramalar artık 5 saat 30 dakika daha uzun olacak (donanımın geri kalanı eşittir).

Bu performans ve verimlilik iyileştirmeleri resmi rakamlardır. Lakin çipin gerçek hayatta nasıl performans gösterdiğini, henüz test etmiş değiliz. Dolayısı ile, siz değerli uruninceleme okurları ile paylaşamıyoruz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir