28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Mobil

Cep telefonlarına ÖTV indirimi geldi

Cep telefonlarında ÖTV indirimi yapıldı. Yeni düzenleme ile beraber giriş ve orta seviye olarak tanımlanan bazı telefonların fiyatlarında indirim olması bekleniyor.

ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi 199 depremi sonrasında hayatımıza giren ve bir daha çıkmayan vergi türü. Birçok üründe karşımıza çıkan bu vergi cep telefonlarının fiyatlarının yüksek olmasının önemli sebeplerinden biri.

Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren yeni ÖTV düzenlemesi ile beraber ÖTV matrahı artırıldı. Bu düzenleme ile düşük fiyatlı cep telefonları alt ÖTV dilimine girerken bu telefonların fiyatlarında belli bir oranda düşüş olacak. Yüksek fiyatlı cep telefonları için değişen bir şeyin olmadığı bu düzenleme ile uygun fiyatlı cep telefonlarının fiyatlarının biraz daha düşmesi bekleniyor.

Eski düzenlemede telefonların ÖTV’siz fiyatına göre sırasıyla yüzde 25, yüzde 40 ya da yüzde 50 oranında üç farklı ÖTV oranı uygulanıyordu. Yani:

  • ÖTV’siz fiyatı 640 TL’nin ve altındaki telefonlardan yüzde 25
  • 640 TL- 1500 TL arasındaki telefonlardan yüzde 40,
  • 1500 TL’nin üzerindeki telefonlardan yüzde 50

ÖTV alınıyordu.

Yapılan yeni düzenleme ile

  • ÖTV’siz fiyatı 1500 TL’yi aşmayan telefonlardan yüzde 25
  • ÖTV, 3000 TL’yi aşmayan telefonlardan yüzde 40 ÖTV
  • 3000 TL’nin üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 ÖTV alınacak.

Yukarıdaki bilgiler ışığında anlaşıldığı gibi bu düzenleme kur artışları ile artık ÖTV’siz fiyatı 640 TL’nin altında telefon kalmayınca yapıldı. Bu yeni düzenleme yeni bir kur artışına kadar uygun fiyatlı cep telefonlarının fiyatının yaklaşık yüzde 10 oranında düşmesine neden olacak. Elbette üreticiler bunu fiyatlarına yansıtırsa.

Örnek vermek gerekirse bu yeni düzenleme ile tüm vergiler dahil fiyatı 3000 TL olan bir telefonun 2700 TL civarında satılacağını söyleyebiliriz. Benzer şekilde tüm vergiler dahil satış fiyatı 6000 TL olan bir telefon ise yaklaşık 5400 TL civarında satılacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir