21 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Donanım Mobil

Snapdragon 7 Gen1 ve 8 Gen1+ yolda

Snapdragon 7 Gen1 ve 8 Gen1+

Snapdragon 7 Gen1 ve 8 Gen1+ için sayılı günler kaldı. Ayın başında, Qualcomm’un bir sonraki yonga setinde olası bir gecikme olacağına dair spekülasyonlar ortaya çıkmıştı. Ancak daha yeni bir sızıntı, Mayıs sonundan önce bir duyuru olacağına işaret etmişti. Qualcomm ise bu sızıntıyı tam olarak doğruladı.

Snapdragon yonga setlerinin arkasındaki şirket, 20 Mayıs’ta Çin’de bir duyuru etkinliğine ev sahipliği yapacağını doğruladı. Qualcomm, hangi yonga setlerinin duyurusunun yapılacağını henüz doğrulamadı. Ancak söylentiler hem Snapdragon 7 Gen1 hem de Snapdragon 8’in geleceğini gösteriyor.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen1+ hiç şüphesiz ikisi arasında en heyecan verici olanı. Gen1+, bir dizi amiral gemisine güç veren vanilla Gen1’in mükemmel temelleri üzerine inşa ediliyor. 4nm işlem üzerine kurulan Gen1, %10 CPU hızı artışı ve pil ömrü iyileştirmeleri vadediyor.

Başka bir deyişle, Snapdragon Gen1+ tarafından desteklenen cihazlar, normal Gen1 tarafından desteklenenlerden daha hızlı ve daha uzun ömürlü olacak. Snapdragon Gen1+ tarafından desteklenmesi planlanan cihazlar henüz belli değil. Ancak Motorola Frontier modelinin, bu anlamda ilk cihazlardan biri olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Samsung Galaxy Z Fold 4 ve Samsug Flip 4 modellerinin de, Gen1+ yonga setinden faydalanma ihtimali yüksek.

4 nanometre üretim süreci üzerine inşa edilen Snapdragon 7 Gen1’in, doğrudan Snapdragon 8 serisinin altına yerleştirilmesi planlanıyor. Bu, biraz daha ucuz cihazlarda kullanılacağı anlamına geliyor. Ancak yine de etkileyici bir performans düzeyi sunacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca Oppo’nun, bu ayın sonlarında piyasaya sürülmesi planlanan Reno 8 modeli, Qualcomm’un Snapdragon 7 Gen1 tarafından desteklenen ilk modeli olabilir. Elbette bu yonga seti Oppo’ya özel değil. Dolayısı ile farklı markalardan da, destekleyen bazı modeller mutlaka göreceğiz.

Şu an için hangi modellerin bu yonga setlerini destekleyeceği bilinmiyor. Ancak resmiyet kazandığında siz uruninceleme okurları ile gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir