24 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
İnceleme

3D yazıcı almaya gerek var mı? İşte deneyim videosu

3D yazıcı

3D yazıcı almaya gerek var mı sorusunun yanıtı bu videoda bulacaksınız. Geçen yıl Ağustos ayında kullanmaya başladığım 3D yazıcım ile ilgili yaşadığım deneyimi, beklentilerimi, hayal kırıklıklarımı ve dikkat edilmesi gereken konuları anlattım. Son yılların popüler ürünlerinden olan 3D yazıcılar giderek daha fazla şekilde hayatımıza giriyor. Bu cihazların kullanımında belli zorluklar bulunmakla beraber bunları öğrendikten sonra kullanımı gayet eğlenceli hale gelebiliyor.

Videomun bu tarz ürünleri almak isteyenler için yol gösterici olmasını temenni ediyorum. Bu alanda tecrübesi olup da katkıda bulunmak isteyenler varsa yorumlarda görüşlerini paylaşmaktan çekinmesin.

Ben bu tarz ürünleri kullanmaya Creality Ender 3 V2 ile başladım. Şu an kullandığım yazıcı ise Ender CR 6 SE. Giriş seviyesinin bir üstü olarak tanımlanabilecek bu yazıcı otomatik tabla ayarı ve dokunmatik ekran gibi özelliklere sahip.

YouTube kanalımda yayınlanan aşağıda izleyebileceğiniz videoda bu alandaki deneyimleri aktardım:

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için burada yer alan linke tıklamanız yeterli.

Temelde bir 3D yazıcı üzerinde bulunan üç eksenli motorlar ve farklı malzemeler (genelde PLA) kullanarak baskı alan cihazlardır. Bu cihazların en önemli özelliği üç boyutlu baskılar almayı sağlamaları. Bu tarz yazıcılarda baskı alabilmek için basacağınız nesnenin üç boyutlu modellenmiş haline ihtiyacınız var. Bu modelleri internet üzerinde bu tarz paylaşımların yapıldığı sitelerden (mesela Thingiverse) bulabileceğiniz gibi biraz bilginiz varsa kendiniz de oluşturabilirsiniz.

 

administrator
20 yılı aşkın zamandır içerik üreten teknolojik kişilik. Aynı zamanda uruninceleme.net sitesinin kurucusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir