12 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Dijital Platformlar

Netflix kan kaybetmeye devam ediyor!

Netflix abone kaybetmeye devam ediyor. Platformun abone kaybı bu yılın ikinci çeyreğinde de sürüyor.

Pandemi ile beraber yükselişe geçen dijital platformlar abone kayıpları yaşamaya devam ediyor. Özellikle bu alanda başı çeken Netflix, hızlı bir abone kaybı yaşıyor. Bu kayıp 2022 yılının ikinci çeyreğinde de devam etti.

Açıklanan verilere göre bu yılın ikinci çeyreğinde Netflix abone sayısı 970 bin azaldı. Öte yandan bu abone kaybına rağmen şirketin gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 oranında artışla 7.9 milyar dolara çıktı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 7.3 milyar dolar gelir elde etmişti. Öte yandan şirketin net karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.5 artışla 1.4 milyar dolara yükseldi.

Abone sayısının azalmasına rağmen karlılığını ve gelirlerini artırmayı başaran şirkette abone sayısındaki bu düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Son yıllarda popülerlikleri artan dijital platformların birçoğu ülkemizde faaliyet gösteriyor. Bunlar arasında Netflix, yakın zamanda faaliyetlerine başlayan Disney+, Amazon Prime Video, yerli alternatifler BluTV, Mubi, Exxen, GainTV ve benzerleri bulunuyor. Bu kadar dijital platform enflasyonunda abone kayıplarının olması normal gibi görünüyor.

Netflix son dönemde içerik kalitesinin kötülüğü, çeşidin az olması ve benzeri içeriklerle dolması yüzünden eleştiriler alıyordu. Abone kayıplarına rağmen gelirlerini artırmaya başaran şirkette bu durumun ne kadar süreceği bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir