24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
İnternet

Internet Explorer devri kapanıyor

Internet Explorer

Internet Explorer, bugünden itibaren Microsoft desteğini alamayacak. Haber, Internet Explorer ile büyüyen Y kuşağından birçok kişi için hayal kırıklığı yarattı. Zira Explorer, bir dönemin en popüler Web tarayıcısıydı. Görünen o ki; diğer tarayıcıların daha popüler hale gelmesi Explorer’ı rekabetin gerisinde bıraktı. Oysa Internet Explorer bir dönem son derece popülerdi. Tıpkı Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox gibi tarayıcıları gibi. Özellikle de Google Crome, Explorer’ı bitiren en büyük rakibi diyebiliriz.

Tam 27 yıldır hizmet veren web tarayıcısının devri böylelikle kapanacak.1995 yılında hizmet vermeye başlayan Internet Explorer, muhtemelen uzak olmayan bir zamanda, tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak. Tıpkı Nokia 3210, çevirmeli telefonlar, tüplü televizyonlar gibi…

Internet Explorer, özellikle de Google Crome’un sahaya indiği yıllarda, yavaşlığı yüzünden sürekli olarak sosyal medyada alay konusu olmuştu. Türkçe anlamı ile “internet kaşifi” anlamına gelen Internet Explorer’ın sona gelmesi şaşırtıcı olmadı. Zira Microsoft,15 Haziran 2022 tarihinden itibaren Internet Explorer’ı desteklemeyeceğini açıklamıştı. Şirket, 2015 yılında piyasaya sürdüğü Web tarayıcısı Edge’i öne çıkarmayı tercih etti.

Şirket Edge’yi öne sürdükten sonra bir blog yazısında yer alan açıklamasında; “Microsoft Edge Internet Explorer’a göre yalnızca daha hızlı, daha güvenli ve daha modern bir arama deneyimi sunmakla kalmıyor. Eski, miras websitelerini ve uygulamalara uygunluk gibi temel bir soruna da çözüm sunuyor” ifadelerine yer vermişti.

Microsoft’un bu kararını duyurmasının ardından, kullanıcılar sosyal medya üzerinden yorumlarını dile getirdi. Sosyal medyada paylaşım yapan kullanıcıların bir kısmı 90’ların nostaljisini yaşadı. Ancak diğer bir kısmı hizmetin sona ermesinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir