21 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
İnternet

Internet Explorer için yaptırılan mezar taşı güldürdü

Internet Explorer

Internet Explorer için yaptırılan mezar taşı sosyal medyada viral haline geldi. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Teknoloji devi Microsoft, 27 yıl sonra Internet Explorer’ı kapatmaya karar verdiğini duyurmuştu. Biz de bu önemli gelişmeyi, siz değerli uruninceleme okurları ile paylaşmıştık. Bu duyurunun ardından sosyal medyada da pek çok kullanıcı, internet tarayıcısı ile ilgili eğlenceli paylaşımlar gerçekleştirdi.

Ancak içlerinden biri var ki, sosyal medyada viral olurken aynı zamanda görenleri güldürdü. Güney Kore’de ise Explorer için gerçek bir mezar yapıldı. Güney Koreli bir mühendis tarafından yaptırılan mezar taşı için, 430 bin won (330 dolar) harcandı. Ancak tek ilginç olan şey mezar taşının yaptırılması değil. Yaptırılan Internet Explorer mezar taşına “Başka tarayıcıları indirmek için iyi bir araçtı” yazılması.

Güney Kore’de bir yazılım mühendisinin yaptırmış olduğu bu mezar taşı, kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturmayı başardı. Böylelikle, Microsoft’un Internet Explorer’ın fişini çekme kararı mezar taşıyla ölümsüzleşti.

Internet Explorer 1995 yılında Windows 95 için bir eklenti paketi olarak piyasaya sürdü. Özellikle 2000’lerin sonunda doğru Explorer tahtını Google Chrome’a bırakmıştı. Bir zamanlar oldukça popüler olan ve internette dolaşmak için ilk akla gelen Internet Explorer artık hayatımızda yok. Yavaşlığından şikayet edilen tarayıcının yerine alternatiflerinin de çıkmasıyla giderek gözden düştü. Son olarak 15 Haziran’da Microsoft Internet Explorer’ın fişini çekti.

Bazı kullanıcılar yapmış olduğu paylaşımlar ile 90’ların nostaljisini yaşadı. Bazı kullanıcılar ise yavaşlığından yakınarak, bu karardan memnun olduklarını dile getirdi. Sonuç olarak bir devrin daha sonuna gelindiğine şahit olduk. Başka bir deyişle bir yıldız daha gözümüzün önünden kaydı gitti.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir