28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

AFAD tüm Türkiye’ye ‘Hayati Uyarı Bildirimi’ gönderdi

AFAD tüm Türkiye’deki cep telefonlarına Hayati Uyarı Bildirimi göndererek sel felaketine karşı uyardı.

Ülkemizde son günlerde yaşanan yağışlar farklı bölgelerde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu yağışlara karşı bir uyarı da AFAD’dan geldi. Kurum Türkiye’deki tüm cep telefonlarına Hayati Uyarı Bildirimi gönderdi ve acil durumlarda 112’nin aranmasına önerdi.

Cep telefonlarına yüksek bir ses ile gönderilen bu bildirim iOS ya da Android fark etmeksizin tüm cep telefonlarına ulaştı. Hayati Uyarı Bildirimi başlıklı bu mesajda aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Çağrı Merkezini arayınız.”

AFAD

Bu mesaj bir açıdan bakıldığında anlamsız görünse de bir açıdan bakıldığında anlamlı. Zira yakın zamanda yapılan testler sonucunda tüm Türkiye çapında acil durumlar için tek numara uygulamasına geçildi. Bu uygulamadan haberi olmayanlar olacağı düşünüldüğünde bu bildirim biraz anlamlı hale geliyor.

Ayrıca mesajla beraber ‘Mevcut durumda acil durum uyarıları alıyorsunuz. Bunları almaya devam etmek istiyor musunuz? sorusu da soruldu ve buna bildirim alanların Evet ya da Hayır seçimini yapma imkanı da sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir