28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

TOGG’un yerlilik oranı belli oldu!

TOGG'un yerlilik oranı

Togg’un üretilen ilk modelinin yerlilik oranı belli oldu. İlk olarak 2018 yılında yerli otomobil üretmek için kurulan Togg, geçtiğimiz 4 yıl içerisinde birçok adım atarak yerli otomobilde sona yaklaştı. Togg, bununla birlikte birçok kişiye iş imkanı sağladı. Peki Togg tarafından üretilen ilk otomobilin yerlilik oranı ne olacak? İşte en çok merak edilen sorulardan biri de bu.

Artık 2023 yılında çıkması planlanan Togg modelinin yerlilik oranı belli oldu! Gazete Pencere’de yayınlanan Emre Özpeynirci ve Erol Şahin’in haberlerine göre, Togg’un C-SUV modeli, ilk olarak 2023 yılının Mart ayı gibi satışa sunulacak. Bu modelin yerlilik oranının ise yüzde 51 civarında olduğu ifade edildi. Ancak, Togg’un B-SUV ve C-MPV modelleri ile birlikte bu oranın çok daha yukarıya çıkartılacağı belirtildi.

TOGG’un yerlilik oranı daha da artacak

Geçtiğimiz yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ayrıca TOGG’un yerlilik oranı için ”kendimize yüzde 51 oranını söz verdik ve 3 yılda yüzde 68’e çıkmayı hedefliyoruz” demişti.

”TOGG’un her parçası için yerli üretici aranıyor” sözlerine yer veren Hisarcıklıoğlu, bu konuda Bursa’ya çok iş düşeceğini şu sözlerle ifade etmişti;

“Yerlileştirme ve ikinci nesil araç tasarımı süreçlerimiz devam ediyor. Bursa sanayicisine büyük iş düşüyor, büyük bir fırsat var. Bu fırsatı ıskalamamak lazım. Yeni bir iş alanı var. Bu, aslında teknolojik bir dönüşüm süreci, otomotiv sektöründe elektrikli ve otonom sürüş teknolojileri. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. TOGG olarak, yola tam gaz devam edeceğiz. Yeni otomotiv liginde, Türk milletinin hayalini hep birlikte gerçekleştireceğiz. Otomotiv sektörü dönüşürken biz de dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bir otomobilden fazlasını yapacağız.”

Hisarcıklıoğlu aynı zamanda, otomotiv ihracatının ülke ekonomisine olan etkisinden bahsederken ise özellikle şu ifadelere yer vermişti;

“Bunu yapmak için sıradan bir fabrikadan çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu sebeple Bursa’ya bir fabrikadan fazlasını, sadece bir üretim üssü değil, teknoloji üssü inşa ediyoruz. Gemlik’teki inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin Otomobili, 2022 yılı sonunda banttan inecek, 2023’te satışa sunulacak.

Sizler yerlilik oranı hakkında ne düşünüyorsunuz? %51’i ya da %68 hedefini yeterli buluyor musunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir