28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Oyun

Stadia kapanacak mı? Google açıkladı!

Stadia

Stadia kapanıyor mu? Google’ın oyun platformu ile ilgili olan bu söylenti bir süredir gündemi meşgul ediyordu. Bu nedenle Google, yapmış olduğu açıklama ile bu söylentilere son noktayı koydu. Teknoloji ve internet devi Google, oyun platformu hizmetinin kapanmayacağını kesin bir dille belirtti. Gelecek dönemde platformda yeni oyunlar sunacağının da müjdesini duyurdu!

Bilmeyenler için ayrıntılı olarak belirtelim. Stadia, Google tarafından işletilen bir bulut oyun hizmetidir. Hizmet, Kasım 2019 tarihinde kullanıma sunuldu. Yeterli yüksek hızlı internet kullanıyor olmaları koşuluyla, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda veri merkezi aracılığıyla oyunculara yüksek dinamik aralık desteği ile saniyede 60 kare sayısında 4K çözünürlüğe kadar video oyunları aktarabiliyor. Platform, oyun severlere konsol ve bilgisayarlar dışında üçüncü bir seçenek daha sunmakta.

Google, Stadia hizmetinin kapanmayacağını kesin bir dille söylerken, gelecek dönemde platformda yeni oyunlar sunacağının da müjdesini duyurdu. Google’ın bu açıklaması ile  birlikte oyun severler de rahat bir nefes almış oldu. Ayrıca, Google bu yılın başlarında Stadia platformuna 100’den fazla yeni oyun getireceğinin de müjdesini vermişti.

Google’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde; ”Stadia kapanmıyor. Platforma ve Stadia Pro’ya her zaman daha fazla harika oyun getirmek için çalıştığımızdan emin olabilirsiniz. Başka sorularınız varsa bize bildirebilirsiniz.”

Google’ın oyun oyun platformunun rakipleri arasında, Sony PlayStation Now, Nvidia GeForce Now ve Microsoft Xbox Project xCloud hizmetleri yer alıyor. 2019 yılında Google tarafından tanıtılan oyun platfomunun, geçen 3 yılın ardından rakipleri ile kıyaslandığında, özellikle de oyuncular arasında platformun beklendiği seviyeye henüz çıkamadığından yakınılıyor.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir