13 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Sahibinden.com hakkında rekabet soruşturması!

Sahibinden.com hakkında Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu’nun farklı sektörlerde yaptığı soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Kurum şimdi de sahibinden.com için soruşturma başlattı. Soruşturmanın konusu ise hakim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullanmak.

Konuyla ilgili açıklama Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden duyuruldu. Sitede yer alan bilgilere göre konuyla ilgili bir an ön araştırma yapıldı ve neticisendi soruşturma açılmasına karar verildi. İşte yapılan açıklamanın tam metni:

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. AŞ’nin emlak ve vasıta satış/kiralama hizmetlerine yönelik çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası ile 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30.06.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-29/469-M sayı ile karar verdi.

Bu açıklama Sahibinden.com’un ceza alacağı anlamına gelmiyor. Soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağı ise bilinmiyor. Soruşturma sonucunda platform suçlu bulunursa para ve diğer cezaların uygulanması mümkün görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir