28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Safari en çok kullanılan ikinci internet tarayıcısı oldu

Safari

Safari, uzun zaman sonra, yeniden en çok kullanılan ikinci internet tarayıcısı oldu. Safari, sürekli Google Chrome ve Microsoft Edge arama motorları ile sıkı bir yarış içinde oldu. Geçen zaman sonunda 1 milyar kullanıcı barajını aşmayı başardı. Safari, Google Chrome’un oldukça gerisindeydi. Buna rağmen, en popüler internet tarayıcıları listesindeki ikincilik koltuğuna yeniden oturdu.

iPhone, iPad ve Mac cihazlarının ana tarayıcısı olan Safari, 1 milyar kullanıcı sayısıyla kendi rekorunu da kırmış oldu. Veriler AtlasVPN tarafından yapılan yeni araştırma sonucu ortaya çıktı. Dünya çapında 1,006,232,879 kullanıcınınarama motoru olarak Safari’yi tercih ettiğini ortaya koydu. Gerçekleştirilen bu araştırmanın analizi, İnternet Dünya İstatistikleri’nin 31 Aralık 2021 tarihine uzanan internet kullanıcı metriği üzerinden hesaplandı.

Safari’nin önünde yer alan güçlü rakibi Google Chrome ise, 3,3 milyardan fazla kullanıcı ile açık ara birinci sırada. Ayrıca Safari’nin gerisinde 212,7 milyon ile Microsoft Edge yer alıyor. Ek olarak 179 milyon ile Firefox ve 149,7 milyon ile Samsung Internet uygulamaları yer alıyor.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki; Apple tarafından bugüne kadar Safari kullanımı ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Dolayısı ile bu raporların doğruluğu tartışılabilir. Ek olarak StatCounter tarafından daha önce yapılan araştırma, Edge’in masaüstü tarayıcı pazarının yüzde 10’luk kısmına hitap ettiğini ortaya koyduğunu belirtelim.

2022 Haziran ayı itibari ile en çok kullanılan internet tarayıcıları
Google Chrome: 3,378 milyar kullanıcı
Apple Safari: 1,006 milyar kullanıcı
Microsoft Edge: 212 milyon kullanıcı
Mozilla Firefox: 179 milyon kullanıcı
Samsung Internet: 149 milyon kullanıcı

Peki siz bu rapor hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğruluk payı sizce nedir? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir