30 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Martı için Rekabet Kurumu soruşturma başlattı

Martı

Martı hakkında rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatıldı.

Popüler şehir içi ulaşım platformu günümüzde birçok metropolde kullanılıyor. Zaman zaman eleştirilere de hedef olan bu paltform popüler olunca beraber birçok rakibi de ortaya çıkmıştı.

Bugünlerde New York borsasına açılma hazırlıkları yapan platformun başı Türkiye’de Rekabet Kurumu ile dertte. Kurum’dan yapılan sosyal medya paylaşımı ile Martı hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı. Soruşturmanın sebebi ise haksız rekabet.

Kurumun internet sitesinde de paylaşılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında soruşturma açıldı. (10.8.2022)

Martı İleri Teknoloji AŞ’nin ilgili ürün pazarında hâkim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile hâkim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.07.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4.ve 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-33/527-M sayı ile karar verdi.

Soruşturmanın sonucunda platform suçlu bulunursa maddi bir ceza ile karşı karşıya kalabilme durumu var. İlk olarak elektrikli scooter çözümleri ile hizmet vermeye başlayan Martı, son aylarda elektrikli bisiklet ürününü de kullanıma sundu. Fiyatlandırma anlamında Taksi kullanımından pahalıya gelen Martı elektrikli bisiklet konfor ve rahatlık sağlaması açısından önemli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle gençler tarafından tercih edilen bu platform zaman zaman eleştirilere de maruz kalıyordu. Bu eleştiriler arasında 18 yaşından küçüklerin de bu araçları kullanması, birden fazla kişinin aynı aracı binmesi ve benzeri yorumlar bulunuyordu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir