28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Sosyal Medya

Mark Zuckerberg telif ihlali ile suçlanıyor!

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg telif ihlali ile suçlanıyor! Zuckerberg’in şimdi de Meta için yeni bir müzik ihlali davası ile başı dertte. İsveç merkezli, telifli müzikler sağlayan küresel bir şirket olan Epidemic Sound’a göre, Facebook ve Instagram’da müzik hakları özellikle ihlal ediliyor.

Epidemic Sound isimli ses/müzik firmasının iddiasına göre, Meta’nın kütüphanesindeki müziklerin yüzde 94’ünün lisanssız. Dolayısı ile şirket, Facebook ve Instagram platformlarında kullanılan müziklerin ihlal edildiği belirtiyor. Kütüphanesinde 35 binden fazla müziğe ve 90 binden fazla ses efektine sahip olan Epidemic Sound, sadece bu iddiada bulunmakla yetinmedi. Sosyal medya devinin bu müzikleri lisanssız bir şekilde kullanması sebebi ile Meta’ya 142 milyon dolarlık telif hakkı davası açtığını duyurdu. Mark Zuckerberg bu dava ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Epidemic, Facebook ve Instagram sosyal medya platformlarında müzik hırsızlığı yapıldığını söylerken oldukça sert ifadeler kullandı. İsveç merkezli şirket bu olay için sert sözler söyledi. Epidemic, “kasıtlı ve yüzsüzce gerçekleştirilen bu hırsızlığı durdurmayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Dava dosyasına göre Instagram’a sadece bir günde 50 binden fazla ses efekti yükleniyor. Ancak bu ses dosyalarından yaklaşık 30 bini telifsiz şekilde yükleniyor.

Telifli müzik sunan Epidemic Sound, içerik oluşturucularına telifli müzikleri kullanma hakkını aylık 9 euroluk abonelikle sunmakta. Platforma abone olan kullanıcılar, bu müzikleri YouTube, Facebook, TikTok, Instagram ve Twitch üzerinden dilediğince kullanabiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu nedenle Epidemic Sound, davasında haklı mı? Değerli düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir