13 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
İnceleme

Leap Motor T03: Uygun fiyatlı yüzde 100 elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil devrimi yaşanırken ülkemizdeki yüzde 100 elektrikli araçların sayısı da artıyor. Bunlardan biri de Leap Motor’un T03 modeli oldu. Küçük ve şirin bir otomobil olan aracın özelliklerine bu videoda göz atıyorum.

Biliyorsunuz kanalımda daha önce Citroen Ami ile ilgili bir video yayınlamıştım. Yüzde 100 elektrikli otomobilleri seven biri olarak Citroen Ami ülkemize geldi ve yaklaşık 200 bin TL fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Bu yeni model Ami’ye göre daha fazla taşıma kapasitesi ve otomobil görünümü ile dikkat çekiyor.

Çin merkezli Leap Motor’un yüzde 100 elektrikli T03 modeli Türkiye pazarında piyasaya sürüldü. Türkiye’de ikinci el otomobil de satan Wowwo Cars tarafından satışa sunulan bu aracın özelliklerine baktığımda karşıma A sınıfında küçük bir otomobil çıkıyor.

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için buradaki linke tıklamanız yeterli.

Leop Motor’un bu aracının tasarımı bana bir dönem ülkemizde de satılan Daewoo’nun Matiz modelini hatırlattı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Araçta 37.1 Kwh gücünde bir batarya bulunuyor. Bu batarya 55 Kw gücünde bir elektrik motorunu hareket ettiriyor. Şirketin iddiasına göre bu batarya ile aracın menzili 400 km’ye kadar çıkıyor. Bu menzil değeri biraz iddialı bir rakam olsa da aracın ağırlığının 1125 kg olması bu menzile ulaşabilme ihtimalini artırıyor. Yine de test etmeden kesin bir yorum yapmak zor.

Aracın sunduğu değerlere baktığımda 75 beygirlik bir güç ve 155 Nm’lik bir torkun bizi beklediğini görüyorum. Leap Motor T03 modelinin maksimum hızı saatte 100 km. Yani araç daha yüksek hızlara çıkamıyor. Bu da aracı daha çok şehir içinde uygun bir model haline getiriyor. Zaten boyutları da bu iddiayı destekliyor.

Aracın otonom sürüş seviye 2 destekli modeli de var. Ama sanırım Türkiye pazarına bu model gelmeyecek. Onun yerine giriş seviyesi model satışa sunuldu. Yani ülkemizde satılan Basic kodlu modelde otonom sürüş özellikleri bulunmuyor. Bu konuda çok net bir bilgi olmadığı için kesin konuşamadığımı da belirteyim.

Gördüğüm kadarıyla Türkiye’ye bu aracın beyaz ve koyu mavi olmak üzere 2 farklı renk seçeneğini getirmiş marka. Ayrıca vade farkını göze alırsanız taksit seçeneği ile de bu aracı satın alabiliyorsunuz.

Aracın bir diğer özelliği ise bataryaya 8 sene garanti veriliyor olması. Videoyu izleyen sizlerin ve benim aklıma takılan bir soru da yedek parça ve garanti meselesi. Wowwo Cars bu araçlara garanti verdiğinin altını çiziyor ve yedek parça konusunda da sıkıntı olmayacağını söylüyor.

Kendi anavatanında 68 bin Yuan (yani yaklaşık 150 bin TL) başlangıç fiyatı ile satılan Leap Motor T03 400 Basic ülkemizde 369 bin 500 TL gibi elektrikli otomobillere göre uygun fakat cebimize pek uygun olmayan bir rakamdan satışa sunuldu.

Leap Motor T03 modeli özellikle şehir içinde az yakan çok kaçan bir araç isteyenler için uygun bir seçenek gibi görünüyor . Elbette fiyatı vergiler, kurlar ve benzeri etkenlerden dolayı pek uygun değil. Ancak yine de Citroen Ami’den sonra Türkiye’de satılan en uygun fiyatlı yüzde 100 elektrikli otomobil olduğunu söyleyebilirim.

Leap Motor T03 400 Basic

  • 1125 kg ağırlık
  • 210 litre bagaj hacmi
  • 100 km maksimum hız
  • 37.1 kWh batarya
  • 55 kW gücünde motor
  • 75 beygir
  • 155 Nm tork
  • 8 yıl batarya garantisi
  • 400 km menzil
  • 369.500 TL

 

administrator
20 yılı aşkın zamandır içerik üreten teknolojik kişilik. Aynı zamanda uruninceleme.net sitesinin kurucusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir