24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

İnternetten ev satış ve kiralamaya bildirim zorunluluğu

İnternet üzerinden gayrimenkul satış ve kiralaması yapan sitelere Gelir İdaresi Başkanlığı’na bilgi verme zorunluluğu getirildi.

İnternet üzerinden yapılan satışları kontrol etmek için yeni bir adım daha atıldı. Buna göre internet üzerinden satış ve kiralama yapan gayrimenkul sitelerine yapılan işlemlerin sonucunu Gelir İdaresi Başkanlığı GİB’e sürekli bildirme zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan vergi usul kanunu genel tebliğine göre, taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasına yönelik olarak verilen ilanların yayımlanmasına aracılık eden aracı hizmet sağlayıcıları, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar takvim yılının birer aylık süreleri içinde gerçekleştirdikleri söz konusu işlemlere ilişkin olarak GİB’e bildirimde bulunacak.

Verilecek bilgiler arasında hizmetin sağlandığı internet adresleri, hizmet verilen gerçek ya da tüzel kişilere ait bilgiler, taşınır, taşınmaz, mal ve hizmet satış/kiralama işlemlerine ilişkin her bir tahsilat veya satış işlemi tutarı ve tarihi ile tahsil edilen tutarların aracılık hizmeti verilenlere ödenmesine ilişkin banka hesap bilgileri yer alacak. GİB, belirlenecek başka bilgileri de isteyebilecek.

Yapılan bu bilgilendirmenin gayrimenkul piyasasında ne gibi etkileri olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir