28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Basın Bülteni

Hukukçulardan Web3 konusunda uyarı

İstanbul merkezli web3 oyun oyun geliştiricisi ve yayıncısı Unipoly Games, oyuncu dünyasının büyük ilgi gösterdiği Raidfield 2 oyununun web3 entregrasyonun tamamlanarak yeni versiyonunun canlıya alındığı düzenlediği lansman etkinliğinde duyurdu. Unipoly’nin yeni yapısıyla ilgili detayların ve geliştirdiği yapay zeka merkezli teknolojilerin de paylaşıldığı etkinlik, oyun ve web3 sektörünün önde gelen isimlerini ve şirketin iş birliği yaptığı firmaların temsilcilerin ağırladı. Unipoly’nin hukuki taraftaki çözüm ortaklarından Gökçe Avukatlık Ortaklığı Kurucu ve Yönetici Ortağı Av. Görkem Gökçe yerinde takip ettiği etkinlikle ilgili yaptığı değerlendirmede Unipoly’nin sunduğu çözümlerin web3’ün oyun deneyimini dönüştürme potansiyeline çok iyi bir örnek olduğunun altını çizdi ve oyun sektörünün web3 entegrasyonunda hukukun kritik rolüne dikkat çekti.

Oyun tutkunlarını blok zinciri destekli oyunlarla buluşturmak için yola çıkan İstanbul merkezli Uniploy, oyun geliştiricisi ve yayıncı kimliğinin yanı sıra bir teknoloji şirketi olarak oyun sektörünün dinamiklerini şekillendirecek ve stüdyolara birçok avantaj sağlayacak servisler geliştiriyor.
Yenilikçi oyun girişimi, web3 entregrasyonu tamamlanan Raidfield 2’nin yeni versiyonunu canlıya alarak 2 milyon üzerinde kullanıcının deneyimine sunduğunu düzenlediği lansman etkinliğinde duyurdu. Oyun deneyiminin web2’den web3’e taşınması konusunda sunduğu yenilikçi çözümlerle dikkat çeken girişim, Raidfield2’nin yanı sıra geliştirilmesi devam eden Raidfield3, Six Cube Mystery ve Xdriver Pro isimli 3 farklı oyununu da 2024 yılı içerisinde yayınlayacağının bilgisini paylaştı. Unipoly, aynı zamanda Six Cube Mystery isimli korku oyununun film çekimlerine de 2024 yılında başlayarak tarihte ilk defa bir oyunu filmi ile eş zamanlı kullanıcılarının deneyimine sunmaya hazırlanıyor.
“Unipoly, oyun sektörünün dönüşümüne öncülük ediyor”
Unipoly’in partnerlerinden Gökçe Avukatlık Ortaklığı Kurucu ve Yönetici Ortağı Görkem Gökçe hukuki tarafta danışmanlık verdikleri Unipoly ve sunduğu çözümlerle ilgili değerlendirmeleri yaptı: Unipoly, AI ve web3 teknolojilerini entegre ederek oyun deneyimlerini geliştiren kapsamlı bir geliştirme platformu sunuyor. Entegrasyonu kolaylaştıran güçlü bir arka plan dağıtım sistemi ve güvenlik SDK’ları ile de dikkat çeken bu teknoloji platformu, oyun stüdyolarının bütün temel ihtiyaçlarına kapsamlı çözümler sunarak ciddi maliyet ve zamandan tasarruf etmelerine imkân sunuyor. Biz de Gökçe olarak bir oyun yayıncısından çok daha fazlasını vadeden bu girişimin hukuk danışmanlığını üstleniyoruz ve aynı zamanda başlıca yatırım süreçleri ile yakından ilgileniyoruz. Oyunlarının kullanıcı bazındaki hukuki zemininin oturtulmasında, sözleşmelerinin hazırlığı, iyileştirilmesi ve oyunlardaki yeni özelliklere göre sözleşmelerinin güncellenmesi noktasında devamlı destek sağlıyoruz.”

Unipoly Games, dünya çapında çok sayıda oyun stüdyosuyla anlaşmalar başlatarak oyun endüstrisinin geleceğini aktif olarak şekillendiriyor. Şirket, çeşitli ülkelerden gelen başvurularla büyük ilgi görüyor. Bu ortaklıklar, yerel yetenekleri dünya çapındaki oyuncu kitlesine tanıtarak küresel bir oyun topluluğu yaratmaya hazırlanıyor. Unipoly ayrıca web2 oyun dünyasının web3 entegrasyonunu sağlayan öncülerinden biri olmak için Kanada merkezli oluşturduğu akademik ve teknik ARGE ekibi ile 2024 yılında kendi blockchain altyapısını oyun stüdyolarına sunmaya hazırlanıyor.

“Sektör, blockchain tabanlı varlıkların kullanımı için uygun yasal çerçeveleri oluşturmalı”
Unipoly’nin temsil ettiği yeni nesil küresel oyun ekosisteminde sektörün geleceğinin hızla web3’e doğru evrildiğini söylemek mümkün. Bu hızla değişimin arkasında web3 teknolojilerinin, oyun deneyimini daha önce görülmemiş bir şekilde dönüştürme potansiyelinin olduğunu belirten Av. Görkem Gökçe, web2 oyun dünyasının web3 entegrasyonu sürecinde hukukçulara önemli bir rol düştüğünün altını da çiziyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Oyun içeriği, karakter tasarımları ve diğer varlıklar genellikle oyun şirketlerinin tasarruf alanına dahildir. Web3 entegrasyonuyla birlikte, bu varlıklar blockchain üzerine taşınabilir, ancak bu durumun fikri mülkiyet haklarına olan etkisi net değildir. Oyun şirketleri ve içerik üreticileri, blockchain tabanlı varlıkların sahipliğini ve kullanımını belirlemek için uygun yasal çerçeveleri oluşturmalıdır. Diğer bir sorun ise veri gizliliği ve güvenliği konusundaki endişelerdir. web3, merkezi olmayan yapısıyla öne çıksa da, kişisel verilerin blockchain üzerinde taşınması ve depolanmasıyla ilgili hukuki standartlar belirlenmelidir. Oyuncuların kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği konusundaki endişeler göz önünde bulundurularak, bu entegrasyon süreci hukuki düzenlemelerle korunmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir