19 Nisan 2024
İstanbul / Turkey
İnceleme

Exynos 2400 işlemciyi test ettim!

Exynos 2400 işlemcisine sahip olan Samsung Galaxy S24 ve S24 Plus modellerini Samsung Galaxy S24 Ultra ile karşılaştırdım.

Samsung Samsung Galaxy S24 cep telefonu modellerini karşılaştırdım ve bu telefon ailesine mensup olan S24, S24 Plus ve S24 Ultra modellerini bazı sentetik ve deneyim testlerine soktum. Bilindiği üzere S24 ve S24 Plus modellerinde Exynos 2400 işlemci kullanılıyor. S24 Ultra modelinde ise Snapdragon 8 Gen 3 işlemci tercih edilmiş. YouTube üzerinden aldığım bazı yorumlarda Exynos işlemcinin kötü ve performansının düşük olduğu iddiaları vardı. Bu iddiaların da gerçeği yansıtıp yansıtmadığına baktım.

Videoda PCMark, Geekbench ve GFXBench sentetik testleri ile PCMark Battery testinin sonuçlarını göreceksiniz. Oyun tarafında ise PUBG Mobile ve Genshin Impact oyunlarını oynadım. Bu oyunlarda telefonların verdiği FPS değerlerini ve ısı değerlerini ölçtüm.

Ek olarak yapay zeka uygulamalarını test ettim. Bir fotoğraftaki bir nesneyi büyütüp tekrar oluşturdum. Aynı fotoğraf üzerinden aynı işlemi tekrarladım. Sonuçları sizlerle paylaştım.

Oldukça detaylı bir video ve içerik hazırlamaya çalıştım. Elimden geldiğince kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştığım detaylı ve kapsamlı bir içerik oldu.

Görüldüğü gibi Exynos hiç de yabana atılacak bir işlemci değil ve kullanıldığı S24 ve S24 Plus modellerinde gayet güzel bir iş çıkarıyor. Samsung, ABD, Kanada, Çin, Hong Kong ve Tayvan dışındaki tüm ülkelerde S24 ve S24 Plus modellerinde Exynos 2400 işlemcisini kullanıyor. Adı geçen ülkelerde ise Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi kullanılıyor. Yani bu ülkelerde tüm S24 modellerinde aynı işlemci kullanılıyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünyanın diğer ülkelerinde (ki Samsung markasının anavatanı olan Kore de dahil olmak üzere) İlk iki modelde Exynos 2400 işlemci kullanılıyor.

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için burada yer alan linke tıklamanız yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir