24 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Cep telefonu fiyatlarına zam geliyor!

Cep telefonu fiyatlarına TRT bandrol zammı geliyor. Yapılan yeni düzenleme ile fiyatların artması bekleniyor. Bu artış özellikle fiyatı yüksek cep telefonlarında yaşanacak gibi görünüyor. zira telefonun fiyatı arttıkça alınan vergi oranı da artıyor. Bu da fiyatlara ek maliyet olarak yansıtılıyor.

Kurların artmaya başladığı bugünlerde elektronik ürünlerin da zamlanması bekleniyordu. Ancak bu henüz gerçekleşmeden TRT bandrol zammı geldi. Yapılan yeni düzenleme sadece telefon değil, akıllı saat ve bilgisayar gibi ürünlerin de fiyatının artmasına yol açacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeye göre bazı elektronik ürünlerden alınan TRT bandrol oranlarında değişiklik yapıldı. Buna göre yeni oranlar aşağıdaki gibi oldu:

  • Cep telefonlarında yüzde 10 olan oran yüzde 12’ye
  • Akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran yüzde 14’e
  • Bilgisayar ve tablette ise yüzde 2 olan oran yüzde 4’e

yükseltildi.

Yeni düzenlemede TV. kamera ve radyolardan alınan yüzde 16’lık oranda bir değişiklik yapılmadı. Rakamların satışta olan ürünlere anında yansıması bekleniyor. Zira TRT bandrol vergisi tüm cihazlardan alındığı için fiyata eklenmesi bekleniyor. Özellikle pahalı telefonlarda yapılan bu düzenlemenin 400-500 TL’ye ulaşan bir fark oluşturacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir