12 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Drone

Amazon drone ile kargo teslimatına başlıyor

Amazon drone

Amazon, drone aracılığıyla kargo teslimatına nihayet başlıyor. Amazon Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl içinde Lockeford, California’da Prime Air drone’larını kullanarak ürünleri teslim etmeye başlayacağını söyledi. Böylelikle şirket, müşteri teslimatları için ilk kez drone kullanmış olacak. Ancak Alphabet ve Walmart gibi diğer şirketler şimdiden benzer uçuş teslimatları yapmaya başladı.

Amazon, drone ile ilgili bu müjdeli haberi geçtiğimiz gün yapmış olduğu bir açıklama ile duyurdu. Amazon bu yıl içinde, California’nın Lockeford köyünde Prime Air drone’larını kullanarak ürünleri teslim etmeye başlayacak. Şirket, müşteri teslimatları için ilk kez drone kullanmayı planlıyor.

Şirket, 2020 yılında dronları uçurmak için Federal Havacılık İdaresi’nden onay almıştı. Alphabet ve Walmart gibi diğer firmalar ise şimdiden benzer uçuş teslimatları yapmaya başladı. Örneğin, Walmart’ın drone teslimat programı ABD’de 4 milyondan fazla haneye sunulmaktadır. Ayrıca Alphabet’in Kanat programı Avustralya’da yiyecek ve diğer ürünleri dağıtıyor.

Amazon drone hizmeti ile ilgili şu açıklamaya yer verdi;

”California’daki Lockeford sakinlerinin arka bahçelerine drone ile ürün teslim etmeyi planlıyoruz. Sistemini geliştirmek için hizmetten gelen geri bildirimleri kullanacağız. Drone teknolojimiz baca gibi engelleri algılayıp etrafından dolaşacak.”

Amazon ayrıca şu ifadelere yer veri;

“Ufuktaki hareketli nesneleri, (diğer uçaklar gibi) insanların onları görmesi zor olsa bile algılar. Engeller tanımlanırsa, drone’larımız onlardan güvenli bir şekilde kaçınmak için rotasını otomatik olarak değiştirecektir.” Şirket ayrıca, drone’un teslimat alanında insan, hayvan veya başka engeller olmadığından da emin olduğunu söyledi.

Mehmet Yılmaz uzun yıllardır haber editörlüğü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir