24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Cep Telefonu

Xiaomi 12S Ultra cep telefonu 1 inç sensörle geliyor

Xiaomi 12S Ultra

Xiaomi 12S Ultra cep telefonunun önümüzdeki günlerde tanıtılacağı ve 1 inç boyutunda sensöre sahip bir kamera kullanacağı açıklandı.

Cep telefonlarında kamera rekabeti hızlı bir şekilde devam ediyor. Son aylarda özellikle kamera tarafında yenilikçi teknolojilerle karşımıza çıkmaya başlayan Xiaomi, şimdi de yeni telefon modeli Xiaomi 12S Ultra’da 1 inç boyutunda sensöre sahip bir kamera kullanacak.

Markanın cep telefonunda kullanacağı kamera sensörü Sony IMX989 olacak. 1 inç boyutunda bir kamera sensörü olan Sony IMX 989, Leica ve Xiaomi işbirliği ile telefona yerleştirildi. Konuyla ilgili resmi açıklamayı da yapan Xiaomi, bu sensörü telefonlarında kullandıkları için çok heyecanlı olduklarını duyurdu. Xiaomi 12S Ultra bu sensörü kullanan ilk telefon olmayacak. daha önce Sony kendi telefonu Xperia Pro-1 modelinde de bu sensörü kullanmıştı. Ama bu sensörün tamamı değil sadece bir kısmı görüntü işleme için kullanılıyordu. Xiaomi 12S Ultra cep telefonunda kullanılacak olan sensörün ise tam boyutlu olarak yer alacağı duyuruldu.

Her ne kadar cep telefonu kameralarında teknoloji çok ilerlese ve büyük oranda iyi sonuçlar alınıyor olsa da sensörlerin küçük olması bazı sınırları da beraberinde getiriyordu. Daha büyük sensörün daha iyi görüntü kalitesi ve birçok açıdan avantaj sağlayacağı düşünülüyor. Ancak büyük sensör telefonların inceldiği ve küçüldüğü günümüzde daha fazla alan demek. Aynı zamanda büyük sensör daha fazla pil kullanıma anlamına da geliyor.

Xiaomi, yeni cep telefonu modelinde bu sorunların üstesinden nasıl geldi bilinmiyor. 4 Temmuz’da tanıtılacağı açıklanan yeni modelin üzerindeki sis perdesi önümüzdeki günlerde kalkacak. Bu modelin Snapdragon 8+ Gen 1 işlemci kullanacağı da biliniyor. Yeni modelin Türkiye pazarında da satışa sunulup sunulmayacağı ise belirsiz. Bazı haberlere göre bu model global olarak satışa sunulmayacak. Telefonun fiyatının ise şimdilik belli olmadığını belirtelim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir