12 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Türk Telekom zam haberi için açıklama yaptı

Son günlerde kamuoyunda konuşulan ‘internete yüzde 67 zam geliyor’ haberleri ile ilgili olarak Türk Telekom cephesinden açıklama geldi. Yapılan açıklamada bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. uruninceleme.net haber merkezine gönderilen açıklamada aşağıdaki bilgiler verildi:

“Türk Telekom’un Port ücretlerindeki artışlarla ilgili olarak son dönemde gündeme gelen fiyat düzenlemesi konusunda bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.  Bazı yayın organları ve sosyal medya platformlarında belirtilen ‘İnternete yüzde 67 zam yapıldı’ içerikli haberler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Belirtmek isteriz ki, toptan seviyedeki Port ve Transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. 

Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir.

Toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifi, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Türk Telekom”

Görünen o ki internet servis sağlayıcılar arasında bir düzenlemenin son kullanıcıya yansıtılması gibi bir durum bulunmuyor. Yani internet hizmetlerine bu oranda bir zam yapılmayacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir