24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Telefon, bilgisayar, akıllı saat ve tablette cayma hakkı kaldırılıyor!

Aralarında telefon, bilgisayar, akıllı saat ve tabletlerde cayma hakkı 1 Ekim itibariyle kaldırılıyor.

Yapılan yeni bir düzenleme ile telefon, bilgisayar, akıllı saat ve tablette cayma hakkı kaldırılıyor. Bu sayede keyfi iadelerin önüne geçilmiş olacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan ve Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle telefon, bilgisayar, akıllı saat ve tablet alımlarında cayma hakkı kaldırılıyor. Bu düzenleme internet üzerinden ya da fiziksel mağazalar fark etmeksizin yapılan tüm alışverişleri kapsıyor. Kutu açılmasa ya da ürüne hiçbir zarar verilmese de cayma hakkı kullanılamayacak.

Yeni düzenlemede tek bir istisna olacak. O da üründe kusur olması ya da yanlış ürün gelmesi durumları. Bunun dışında yukarıda sayılan kategorilerde cayma hakkı bulunmayacak.

Öte yandan bu düzenlemeyle beraber yeni bir dönem daha başlıyor. Buna göre cayma hakkında kullanımında ücretsiz kargo zorunluluğu da kaldırılıyor. Mevcut durumda bir ürün aldığınızda cayma hakını kullanırken iade kargosunun ücretini satıcı ödüyordu. Yeni düzenlemede iade kargosunun ücreti müşteri tarafından ödenecek. Özellikle internet üzerinden kıyafet alanların birden fazla numara ya da bedeni alarak olmayanları iade etmesinin normal karşılandığı bir ortamda bu durumun değişeceği anlamına geliyor.

Siz yapılan bu düzenlemeleri nasıl buldunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir