17 Nisan 2024
İstanbul / Turkey
Güncel

Samsung 2023 finansal sonuçları pek parlak değil

Samsung, 2023 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Çip talebindeki düşüşle beraber şirkette yüzler pek gülmedi.

Pandeminin etkisi geçtikten sonra şirketlerin gelir ve kârlarındaki düşüşler sürüyor. Bunun bir örneği Samsung cephesinden geldi. Güney Koreli teknoloji devi 2023 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıkladı. Buna göre şirket ilk çeyrekteki kârının yaklaşık olarak 478,9 milyon dolar olduğunu açıkladı. Bu da önceki dönemde 10,7 milyar dolara göre çok büyük oranda düşüş anlamına geliyor. Yani pandemi etkisinin geçmesiyle beraber şirketin gelirleri de dibi gördü.

Şirketin gelirlerine baktığımızda ise ilk çeyrekte 48 milyar dolar rakamını görüyoruz. Bu ise bir önceki yılın aynı döneminde 58,99 milyar dolardı. Anladığınız üzere Samsung gelirler ve kâr konusunda pek mutlu değil.

Yine de şirketin yüzünün güldüğü alanlar da yok değil. Özellikle Samsung Galaxy S23 telefon ailesi ile büyük satış rakamlarına ulaşan şirketin yüzünün biraz olsa güldüğünü söyleyebiliriz. Yine de bu rakamların pandemiden etkilenen diğer markalara göre daha yüksek bir düşüşü ifade ettiğini de hatırlatmakta fayda var.

Şirketin detaylı mali çeyrek sonuçlarını resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir