19 Nisan 2024
İstanbul / Turkey
İnceleme

Sağlıklı hayat yaşayanlara özel saat: Xiaomi Watch S1 Active

Xiaomi Watch S1 Active

Xiaomi Watch S1 Active akıllı saatin tüm özelliklerini bu videoda anlattım. Markanın en yeni modellerinden biri olan S1 Active akıllı saati kalp ritmi, stres, uyku, kadınların özel günleri gibi konularda takip yapabiliyor.

1.43 inçlik ekranı bulunan saatte bu ekran AMOLED teknolojisini kullanıyor. Ekranın çözünürlüğü ise 466 x 466 piksel. 50 metreye kadar su altında da kullanılabilen bu akıllı saat yüzme ve benzeri suyun bulunduğu ortamlarda da kullanılabiliyor.

S1 modeline göre daha sportif bir saat olan S1 Active, o modele göre daha spor bir görünüme sahip. S1 akıllı modeli ek olarak kablosuz olarak da şarj desteği sunuyor. Bunun dışında iki model arasında donanım anlamında fark yok.

YouTube kanalımızda yayınlanan Xiaomi Watch S1 Active videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için buradaki linke tıklamanız yeterli.

Egzersiz takibi

S1 Active akıllı saatinde 117 spor modu bulunuyor. Bunların 19 tanesi için profesyonel mod olarak tanımlanmış ve ana ekranda görünüyor. Bu modlar arasında ekleme ve çıkarma yapabiliyorsunuz. Onlarca farklı spor ve egzersizi anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Ayrıca yürüyüş ve koşu için otomatik egzersiz algılama özelliği de bulunuyor. Bu sayede yürürken ya da koyarken saat sizin egzersizini algılıyor. Bu algılama olayı çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Hatta durduğunuz anda saat bunu da algılıyor. Bu özelliğini çok beğendiğimi söyleyeyim.

Birden fazla uydu teknolojisini destekleyen saat açık havada yaptığınız egzersizleri harita üzerinden de gösterebiliyor. Bu harita özelliğini uygulamadan görebiliyorsunuz. Uygulama demişken ondan da bahsedeyim: Saatin telefon ile olan iletişimini Mi Fitness uygulaması üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Saatin her türlü ayarını ve egzersizlerle ilgili verileri (geçmişe yönelik olarak) bu uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Saatin yazılım güncellemesini de bu uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Xiaomi Watch S1 Active

İlginç özellikler

Saatte bazı ilginç özellikler de bulunuyor. Bunlar arasında yükseklik gösterme, pusula, basınç gösterme ve benzeri özellikler yer alıyor. Öte yandan akıllı saat telefon görüşmesi özelliği de sunuyor. Yani üzerinde mikrofon ve hoparlör bulunuyor.

Xiaomi Watch S1 Active‘e Bluetooth kulaklık bağlayabiliyorsunuz. Ben yaptığım denemelerde kulaklık bağlayabildim ama bu kulaklıktan ses alamadım. Saat telefonunuzdaki müzik uygulamasını kontrol etmenizi sağlıyor. Deezer ile yaptığım denemelerde olumlu sonuçlar aldım. Bu müziği saate bağladığım kulaklığa aktarmayı başaramadım. Belki ilerde gelecek bir güncelleme ile bu özellik de aktif edilebilir.

Saatin Türkiye’de çalışmayan bazı özellikleri de var: Xiaomi Pay ve Alexa. Xiaomi Pay için MasterCard kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ama bu özellik Türkiye’de aktif değil. Benzer bir durum Alexa için de geçerli.

Saatin kasası 46 mm ve kordonları ise 22 mm standart kordon. Uyumlu olmak kaydıyla istediğiniz orijinal ya da yan sanayi kordonu alıp bu saatle kullanabiliyorsunuz.

Kadran seçenekleri

Saatte 200’e yakın kadran seçeneği var. Bunların seçimini telefon uygulaması üzerinden yapıyorsunuz. Her zevke ve beklentiye uygun farklı kadranları seçmeniz mümkün.

Xiaomi Watch S1 Active modelinin benim incelediğim sürümü Okyanus Mavisi olarak geçen model. Bu saatin bir de Ay Beyazı ve Uzay Siyahı olmak üzere 2 farklı sürümü de bulunuyor. En azından Türkiye’de bu üç renk satılıyor. Yurtdışına baktığımızda ise 3 farklı renk olmak üzere toplamda 6 renk seçeneğinin olduğunu belirteyim.

Xiaomi Watch S1 Active
 • 1.43 inç AMOLED ekran
 • 466 x 466 piksel
 • 5 ATM suya dayanıklılık
 • GPS, Beidou, GLONASS, Gallileo ve QZSS desteği
 • Kalp ritmi, uyku, stres ve adım takibi
 • Gün boyu SpO2 izleme
 • 117 spor modu
 • 19 Profesyonel mod
 • Devamlı açık özelliği
 • 470 mAh pil
 • 12 gün kullanım)
 • 53.2 gram ağırlık
 • Ay Beyazı, Okyanus Mavisi ve Uzay Siyahı renk seçenekleri
 • Basınç ve yükseklik gösterebilme
 • 46 mm kasa
 • 22 mm kordon
 • Telefonla görüşme özelliği
 • Bluetooh 5.2
 • Wi-Fi özelliği
 • Kulaklık bağlanma özelliği
 • 2549 TL

 

Uygulama yükleme

Akıllı saate uygulama da yükleniyor. İncelemeyi yaptığım tarih itibariyle 4 farklı uygulama yükleyebiliyorsunuz. Bunlar basit ve genelde oyun tarzı uygulamalar. Muhtemelen bunların sayısı ilerde artacak.

Saat üzerinden bildirim de görebiliyorsunuz. Bildirimleri göreceğiniz uygulamaları Mi Fitness üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. WhatsApp gibi uygulamalardan gelen bildirimleri sadece görüyorsunuz. Bunlara yanıt verme imkanınız yok.

Xiaomi Watch S1 Active

Android ve iOS uyumluluk konusu

Xiaomi Watch S1 Active akıllı saati biri Xiaomi diğeri farklı bir marka Android telefonla kullandım. Tüm özellikleri tam anlamıyla çalıştı. Öte yandan iPhone ile de eşleştirme yaptım. iPhone‘da bir iki özellik (fotoğraf çekme ve müzik kontrolü) çalışmadı. Bunun dışında birçok özellik tam anlamıyla iPhone üzerinde de çalışıyor.

Xiaomi Watch S1 Active Türkiye fiyatı

Akıllı saatin fiyatı bu inceleme yayınlandığı tarih itibariyle 2549 TL idi. Fiyat benzer özellikler sunan ve yakın zamanda piyasaya sürülen akıllı saatler ile benzer bir noktada. Sunduklarına göre fiyatının makul olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç

Günün sonunda Xiaomi’nin bu akıllı saati gerçekten işini güzel bir şekilde yapan ve bir çok özellikle donatılmış bir akıllı saat olmuş. Özellikle sportif bir hayat yaşayıp yaptığı egzersizleri kayıt altına almak isteyenlere güzel bir seçenek sunuyor. Tasarımın şık olması ve birçok özelliğinin bulunması benden tam puanı almasına neden oldu.

 

administrator
20 yılı aşkın zamandır içerik üreten teknolojik kişilik. Aynı zamanda uruninceleme.net sitesinin kurucusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir