19 Nisan 2024
İstanbul / Turkey
Dijital Platformlar

Netflix abone sayısında dramatik düşüş!

Netflix

Netflix abone sayısında yaşanan dramatik düşüş marka için tehlike çanları anlamına gelebilir. Marka yılın ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybetti.

Dijital video platformu Netflix, 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre marka yılın ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybederek dünya çapında 221,6 milyon abone sayısına ulaştı. Bu açıklama ile beraber şirketin hisselerinde yüzde 20’lik bir düşüş yaşandı.

Öte yandan bu düşüşe rağmen şirket gelirlerini artırmayı sürdürüyor. Şirketin yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artışla 7,9 milyar dolara çıktı. Firmanın geliri, geçen yılın aynı döneminde 7,2 milyar dolar olmuştu. Yani Netflix abone kaybederken gelirlerini artırdı.

10 yıldır ilk kez abone sayısı düştü

Şirketin abone sayısı 10 yılın ardından ilk kez düşmüş oldu. Bu düşüşün birden fazla sebebi olabilir: Bunlar arasında ilk sırada Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında Netflix’in Rusya’daki hizmetini askıya alması yer alıyor. Bu kararla beraber Netflix bu ülkedeki 700 bin abonesini kaybetmişti. Öte yandan güncel olmayan içerikler, 4K için ayrı ücret talep etmesi ve taze olmayan eski içerikleri sunması platformun abone kaybetmesinde önemli etkenler arasında gösteriliyor. Bir diğer sebep ise rakiplerin giderek çoğalması. Hem ülkemizde hem dünyada birçok farklı Netflix rakibi platform bulunuyor. Bunların bazıları sadece o platformda bulunan özel içeriklere sahip. Buda markanın işini zorlaştıran ve abone kaybına sebep olan bir diğer faktör olarak karşımıza çıkıyor.

En son 2011 yılında abone kaybı açıklaması yapan Netflix’te bu düşüşün ikinci çeyrekte de devam etmesi ve toplam rakamın 2 milyona ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir