24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
Basın Bülteni

Microsoft Türkiye yeni nesil perakende çözümlerini tanıttı

Microsoft Türkiye, 1-2 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Perakende Günleri’nin keynote oturum sponsorluğunu üstlendi.

Fuardaki standında iş ortakları PeakUp, Cognitiwe, CRM Akademi, Obase, DMR, Selco, Veripark ve Rise ile yer alarak yeni nesil perakende çözümlerini ziyaretçilere sunan Microsoft Türkiye, ana sahnede Microsoft Orta Doğu ve Afrika Perakende Sektörü Direktörü Ramy Fares’i konuşmacı olarak ağırladı. Fares, konuşmasında pandemi sonrasında değişen sektör dinamiklerinden ve Microsoft Perakende Bulutu kapsamında sundukları çözümlerle müşterilerini nasıl güçlendirdiklerinden bahsetti.

Soysal tarafından “dijital dönüşüm” temasıyla düzenlenen “Perakende Günleri”, 1-2 Haziran tarihlerinde perakende sektörünün önde gelen isimlerinden oluşan yerli ve yabancı konuşmacıların yanı sıra 8500’ün üzerinde katılımcının ziyaretiyle gerçekleştirildi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvenin keynote oturum sponsoru ise Microsoft Türkiye oldu. Fuara iş ortakları olan PeakUp, Cognitiwe, CRM Akademi, Obase, DMR, Selco, Veripark ve Rise ile birlikte katılan Microsoft Türkiye, standında yeni nesil perakende çözümlerini ziyaretçilerle paylaştı.

Fuarda Microsoft Perakende Bulutu üzerinde sunulan yeni nesil mağazacılık uygulamalarıyla ilgili bir demo sunumu yapan Microsoft Perakende Sektör Danışmanı Erdal Çakır ile Microsoft Teknoloji Mühendisi Mustafa Aşıroğlu, sanal asistanın (chatbot) çevrimiçi alışveriş boyunca müşteriye nasıl rehberlik ettiğini gerçek zamanlı şekilde gösterdi. Microsoft Orta Doğu ve Afrika Perakende Sektörü Direktörü Ramy Fares de ana sahnede perakende sektörünün değişen dinamikleri ve pandemi sonrası perakendenin geleceğiyle ilgili bir sunum yaptı.

Ramy Fares: “Şirketleri eşsiz kılacak tek şey dijital güçleri”

Konuşmasında hiçbir sektörün değişimden uzak durma lüksü olmadığına vurgu yapan Ramy Fares, dijital dönüşüm sayesinde şirketlerin iş modellerini yeniden gözden geçirmeye başladıklarını ve bunun gelişimin ilk adımı olduğunu belirtti. Yeni neslin artık dijitalde fiziksel alanda olduğundan daha fazla zaman geçirdiğine de değinen Fares, metaverse ve NFT kavramlarının yükseliş trendinin sürdüğüne dikkat çekti. Fares sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi sonrası süreçte tüm şirketler daha dirençli ve daha şeffaf tedarik zincirleri yaratmanın peşinde. Ekspres teslimat hizmeti önemini artırdı; hatta iş öyle bir noktaya geldi ki üreticiler tüketicinin satın alma alışkanlıklarını önceden tahmin ederek depolarına bu doğrultuda sevkiyat yapıyor, tüm tedarik zincirini öngörüye dayalı bu analizlerle şekillendiriyor. Önümüzdeki dönemde ise ‘zero click economy’ dediğimiz yeni model etkisini göstermeye başlayacak; yani sizin alışveriş alışkanlıklarınız analiz edilerek alma ihtimalinizin olduğu ürünler kapınıza gelecek, ürünü satın alıp almamaya kapınızda karar vereceksiniz. Tüm bu yeni nesil perakende yetkinliklerini Microsoft Perakende Bulutu kapsamında müşterilerimize sunuyoruz. Biz Microsoft olarak istiyoruz ki tüm müşterilerimiz birer yazılım şirketine dönüşsün, çünkü şirketleri eşsiz kılacak tek şey dijital güçleri”.

Perakende Günleri boyunca sektörün dijital dönüşümüne odaklanan ana oturumların yanı sıra, perakende sektörüne yön veren 4 ayrı “Uzmanlık Sahnesi”ndeki 29 oturumda, sektörün çeşitli sorunları ve gelişim alanları değerlendirildi. Perakende Günleri Fuarı’na katılanlar perakende ve teknoloji sektörlerinin önde gelen firmalarının ilham verici standlarını ziyaret etme fırsatını bulurken, sektörün en prestijli ödülleri olan Perakende Güneşi Ödülleri de sahiplerini buldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir