30 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Otomobil

Kia ve Hyundai sahiplerine USB ile hırsızlık uyarısı!

Kia ve Hyundai marka araçlarda ortaya çıkan hırsızlık yöntemi sosyal medya yardımı ile hızla yayılıyor. Özellikle ABD’de bu marka araçlardaki hırsızlık sayılarının arttığı açıklandı.

Teknolojinin beraberinde bazı yan etkileri de getiriyor. Ortaya çıkan bir açığı kullanan kötü niyetli kişiler otomobilleri kolay bir şekilde çalmaya başladı. Özellikle YouTube ve TikTok üzerinden yayılan videolarda gösterilen USB ile otomobil çalıştırma videoları beraberinde hırsızlık vakalarının artmasına yol açtı. Hatta TikTok üzerinde Kia Challenge isimli bir akım bile oluştu ve gençler bu akım için otomobilleri USB ile çalıştırma denemeleri yapıyorlar.

Hyundai ve Kia marka otomobillerin bazı modellerinde çalışan bu açık sayesinde basit bir USB kablosu ile aracı anahtarı olmadan çalıştırabiliyorsunuz. Kia Boyz isimli grubun ortaya çıkardığı bu açık yüzünden özellikle ABD’de bu iki markanın araçları ile ilgili hırsızlık vakalarının arttığı bildirildi.

NBC News’a ABD’de konuyla ilgili açıklama yapan bir KIA yetkilisi 2022 model araçların bu sorundan etkilenmediğini belirtti. Fakat daha eski araçlarda bu açık halen kullanılıyor. Bu konuda nasıl bir önlem alınacağı ise bilinmiyor.

Hırsızlık yapmak için araca fiziksel olarak girmek gerekiyor ve bugüne kadar yaşanan örneklerde bu genelde camın kırılması şeklinde oluyor. Bu yüzden polis yetkilileri araçların kapı ve camlarının kapalı tutulması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ayrıca alarmların da açık olmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir