28 Mayıs 2024
İstanbul / Turkey
Sosyal Medya

Instagram Reels süresini uzattı. Dikey videocular bunu sevdi!

Instagram

Instagram yaptığı bir güncelleme ile Reels yani dikey video formatında 60 saniye yani 1 dakika olan sınırı 90 saniyeye çıkardı. Bu hamle ile beraber kullanıcıların önemli bir sıkıntısı da giderilmiş oluyor. Zira 1 dakikalık videolar bazı konuları anlatmak için kısa kalıyordu.

Dikey video formatının giderek daha fazla popüler olmaya başladığı günümüzde Instagram yaptığı bir hamle rakiplerine yetişmeye çalışıyor. Bu formatın mucidi sayılan TikTok’un 10 dakikaya kadar video yüklemeye izin vermesine rağmen bugüne kadar Instagram’da Reels formatında sadece 1 dakikalık videolar yüklenebiliyordu.

Instagram bu alanda geri kaldığını anlayınca yeni bir hamle yaptı ve 60 saniye olan Reels video süresini 90 saniyeye çıkardığını duyurdu. Bu güncelleme ile beraber kullanıcılar artık 90 saniyelik dikey videoları Reels formatında yükleyebilecek.

Ek olarak yeni güncelleme ile kullanıcılar 5 saniyeye kadar kendi seslerini Reels olarak kullanabilecek. Ayrıca bu sesler başkaları tarafından da kullanılabilecek. Yine bazı yeni çıkartma ve etkileşimli ifadeler artık Reels formatında da bulunacak.

Yeni özellikler tüm dünya çapında kullanımı sunuldu. Yeni özellik tüm dünyada gelecek güncellemeler ile kullanıcılara ulaştırılacak.

Son yıllarda popülerliği artan dikey video formatı her ne kadar en çok TikTok tarafından sahipleniyor olsa da günümüzde Instagram’da Reels, YouTube’da Shorts olarak adlandırılan dikey video seçeneklerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir